Jeszcze do niedawna zęby mocno zniszczone przez próchnicę były usuwane z jamy ustnej poprzez ekstrakcję. Tymczasem dzięki leczeniu kanałowemu można wyleczyć zęby, które w innym wypadku byłyby skazane na usunięcie.
Na czym polega leczenie endodontyczne?
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to dziedzina stomatologii, która coraz prężniej się rozwija. Dzięki zastosowaniu lup operacyjnych i mikroskopu operacyjnego endodonci są w stanie dokładnie zbadać wnętrza kanału i dokładnie je oczyścić, co pozwala na leczenie nawet trudnych przypadków. Możliwe jest nawet wykonanie ponownego leczenia enodontycznego przy pierwszej nieudanej próbie bądź usunięcie złamanego narzędzia endodontycznego.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest procesem długotrwałym, choć dzięki stosowaniu lup i mikroskopu coraz więcej przypadków leczenia kanałowego można wykonać nawet na jednej wizycie. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać zdjęcie rentgenowskie zęba, które uwidoczni wszystkie kanały zęba. Następnie endodonta zabezpiecza ząb koferdamem, by nie dostawała się do niego ślina. Po czym rozwierca ząb i oczyszcza kanały zęba przy użyciu specjalistycznych narzędzi endodontycznych. Kolejnym etapem jest zdezynfekowanie kanałów i wypełnienie zęba gutaperką, czyli specjalną substancją uszczelniającą.
Leczenie kanałowe pozwala na uratowanie zębów, które w innym wypadku zostałyby usunięte. Stomatolodzy dążą do tego, by jak najdłużej zachować naturalne zęby, zaś w przypadku utraty któregoś z nich należy jak najszybciej uzupełnić braki zębowe.