Fluor jest niezbędny dla zdrowia zębów – jest to fakt niezaprzeczalny. Czy jednak ilość fluoru, jaką przyjmujemy w diecie jest wystarczająca dla zdrowia naszych zębów czy też wskazana jest suplementacja fluoru?
Szkodzi zarówno nadmiar, jak i niedobór
Badania pokazują, że problemy z zębami mogą się uaktywnić zarówno w przypadku niedoboru fluoru, jak i w przypadku jego nadmiernej ilości. Niedobór fluoru powoduje występowanie próchnicy oraz jej rozprzestrzenianie się, zaś z kolei zbyt duża ilość fluoru może powodować fluorozę. Objawia się ona występowaniem na zębach plamek, które mogą mieć kolor od kredowobiałego do brunatnego.
Gdzie występuje fluor?
Wiele osób myśli, że fluor występuje tylko produktach do mycia zębów. Tymczasem minimalne ilości fluoru występują także w wodzie pitnej, pokarmach czy zielonej herbacie. Zazwyczaj ilość fluoru występującego w diecie jest wystarczająca dla zdrowia zębów. Fluoryzacja powinna być zalecana tylko przez lekarza stomatologa, w wypadkach, kiedy jest to wskazane. Produktów zawierających fluor nie powinno się stosować u małych dzieci, które mają skłonność do połykania resztek pasty.
Bez fluoru nasze zęby byłyby kruche, ponieważ jest on niezbędny, by związać budulec zębów, jakim jest wapń. Nadmiar jednak jest szkodliwy, dlatego nie należy na własną rękę stosować nadmiernej ilości produktów, które zawierają fluor. Jeżeli masz wątpliwości, czy dostarczasz swoim zębom wystarczającą ilość fluoru, wówczas twój dentysta najlepiej rozwieje twoje wątpliwości.