Leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba?

Nasze naturalne zęby przy odpowiedniej pielęgnacji powinny nam służyć przez wiele lat. Czasami jednak okoliczności powodują, że zainfekowaniu ulegnie miazga zęba i wówczas stajemy przed wyborem: leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba. Co warto wtedy wybrać?

Zalety leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie zęba, który w innym wypadku zostałby usunięty. Dzięki leczeniu endodontycznemu nieraz można uratować ząb i cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem przez kolejne lata. Leczenie kanałowe polega na otwarciu zainfekowanego zęba, usunięciu zmienionej chorobowo miazgi, a następnie wypełnieniu kanałów gutaperką i zamknięciu zęba. Wielu endodontów w codziennej pracy używa mikroskopu, dzięki czemu możliwe jest szybsze zakończenie procesu leczenia. Prawidłowo wyleczone zęby nie powinny sprawiać problemów przez wiele lat. W niektórych przypadkach ząb może zostać ponownie leczony endodontycznie.

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba powinna być rozwiązaniem ostatecznym, ponieważ każde wyrwanie zęba wpływa na pozostałe zęby. Jeżeli nie ma innej możliwości uratowania zęba, na przykład poprzez leczenie kanałowe , to wówczas jak najszybciej po usunięciu zęba powinno się wstawić implant, aby pozostałe zęby się nie przesunęły. Pamiętać należy, że po ekstrakcji zęba trzeba uważać na gojącą się ranę, aby nie urazić tego miejsca.

Jeżeli jest możliwość uratowania naturalnego zęba, to zawsze warto wybrać to rozwiązanie, nawet jeżeli wiąże się ono z dłuższym leczeniem i większym kosztami. Usunięcie zęba powinno być rozwiązaniem ostatecznym.

Leave a Reply