Spis treści
Wiele osób zastanawia się, jakie czynniki maja wpływ na to, że nasze zęby się psują. Okazuje się, że nasze zęby mają bardzo jednostkowe uwarunkowania, więc to, co powoduje psucie się zębów u jednej osoby, niekoniecznie wpływa na zęby innej. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą powodować psucie się zębów.
Baterie wywołujące próchnicę
Bakterie wywołujące próchnice przenoszą się bardzo łatwo i mamy z nimi kontakt już we wczesnym dzieciństwie, kiedy mama oblizuje smoczek dziecka. Jest to zły nawyk wielu mam, który powoduje, że u dzieci szybciej zaczyna występować próchnica i atakować nawet zęby mleczne maluszka.
Zbyt dużo węglowodanów w diecie
Wiadomym jest od dawna, że bakterie wywołujące próchnicę lubią słodkości. Im więcej spożywamy węglowodanów, tym lepsze warunki do rozwoju mają bakterię. Szczególnym zagrożeniem są cukry proste, zawarte na przykład w owocach, a także pokarmy lepkie (takie jak krówki) i długo pozostające w ustach (na przykład lizaki). Owoce i soki owocowe mogą powodować rozmiękczenie szkliwa, dlatego w pół godziny po ich spożyciu należy wyszczotkować zęby, zaś wcześniej można przepłukać usta czystą wodą.
Kamień nazębny
Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko codzienne szczotkowanie zębów, lecz także i usuwanie kamienia nazębnego. Dwa razy w roku powinniśmy wykonać skaling i piaskowanie, aby pozbyć się zalegającego na zębach kamienia, który stanowi doskonałe miejsce do rozwoju bakterii.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Zęby należy szczotkować codziennie, jednak ważna jest także technika szczotkowania oraz odpowiednia szczoteczka. Zbyt twarda szczoteczka może spowodować uszkodzenie dziąseł. Przy różnych dolegliwościach wskazane są także odpowiednie techniki szczotkowania. Warto poprosić dentystę o instruktaż, jeżeli nie wiemy, jaki sposób będzie najbardziej odpowiedni.
Uwarunkowania genetyczne i nawyki
Geny również mają co nieco do powiedzenia w kwestii psucia się zębów. Jeżeli nasi rodzice mogli poszczycić się mocnymi zębami, to i nasze będą takie. Nie bez znaczenia są również nasze nawyki, które mają wpływ na kondycję zębów, takie jak na przykład obgryzanie paznokci.