Profilaktyka stomatologiczna

Wiele osób skupia się na leczeniu zębów dopiero w momencie wystąpienia problemów. Tymczasem bardzo ważna jest również profilaktyka stomatologiczna, czyli zabiegi ochronne, zabezpieczające zęby. Niestety, nadal obserwujemy, że niezbędne jest ciągłe podkreślanie roli profilaktyki stomatologicznej, jako sposobu na zadbanie o zdrowe i ładne zęby. Zaletą tej dziedziny stomatologii jest fakt, że zabiegi nie są drogie, a ich regularne stosowanie pozwala na zachowanie lepszej kondycji jamy ustnej, co przekłada się na mniejszą ilość ingerencji stomatologa.

Do dentysty co pół roku

Regularna kontrola uzębienia powinna odbywać się co najmniej dwa razy w roku, aby odkrywać ubytki, kiedy są one niewielkie. Dzięki temu będzie można zdusić problem w zarodku i zwalczyć próchnicę, zanim ona się rozprzestrzeni. Oprócz kontroli warto co jakiś czas zastosować zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling, piaskowanie czy fluoryzację. Zabiegi te mają na celu zabezpieczenie zębów przed nawrotami próchnicy. Warto także poprosić stomatologa o instruktaż, związany z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie bój się prosić stomatologa lub higienistki stomatologicznej o pomoc, jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby czy też używać nitki dentystycznej. Nie jest to powód do zawstydzenia, gdyż prawidłowa profilaktyka stomatologiczna pozwala na cieszenie się zdrowiem zębów i pięknym uśmiechem.

Skaling i piaskowanie

Podstawowymi zabiegami higienizacyjnymi w obrębie jamy ustnej są skaling i piaskowanie zębów. Skaling jest to zabieg, pozwalający na dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowych urządzeń, generujących drgania. W ich skutek kamień nazębny pęka, a ząb zostaje oczyszczony. Oprócz metody ultradźwiękowej mogą być stosowane również inne metody, jednak skaling przy użyciu ultradźwięków jest najpopularniejszy. Zaleca się wykonywanie skalingu dwa razy w roku. Warto jednak podkreślić, że palacze oraz osoby, spożywające duże ilości kawy bądź czarnej herbaty, powinny skorzystać ze skalingu częściej niż dwa razy w roku. Z kolei piaskowanie jest metodą usunięcia resztek kamienia nazębnego przy użyciu polerowania. Najlepszy efekt zostaje osiągnięty przy połączeniu tych dwóch metod.

Lakowanie i lakierowanie zębów

Lakowanie zębów polega na zabezpieczeniu zębów trzonowych i przedtrzonowych warstwą specjalnego preparatu, która nakładana jest do bruzd zęba. Dzięki temu nie osadzają się w nich resztki pożywienia. Lakowanie zębów zwykle stosowane jest u dzieci po wyrżnięciu się zębów trzonowych oraz przedtrzonowych, gdyż w ich bruzdach często zalegają resztki jedzenia, które mogą spowodować próchnicę. Dzieci zaś nie zawsze dokładnie oczyszczają jamę ustną, co powoduje, że szybciej mogą się u nich pojawić ubytki próchnicowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, by z lakowania skorzystali także dorośli, jeżeli mają zęby bez wypełnień. Fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów z kolei polega na wzmocnieniu szkliwa poprzez nałożenie na zęby specjalnego lakieru, zawierającego fluor. Stopniowo uwalniane są jony fluorkowe, które minimalizują ryzyko wystąpienia próchnicy do 40%.

Podstawą profilaktyki powinna być regularna higiena jamy ustnej w warunkach domowych. Wiele osób nie pamięta o tym, że szczoteczki do zębów należy często wymieniać. Kiedy pojawią się na nich pierwsze ślady zużycia, to warto zaopatrzyć się w nową. Rocznie przeciętny Polak zużywa zaledwie dwie lub trzy szczoteczki, choć ich wymiana powinna być częstsza. Szczoteczka do zębów powinna być wymieniana co dwa – trzy miesiące oraz po każdej przebytej chorobie. Prawidłową higienę jamy ustnej mogą uzupełnić zabiegi profilaktyki stomatologicznej, które oferujemy w klinice Savoy Dent.

Gdzie jest nasz gabinet?

Mieścimy się przy ulicy Wysockiego 15 w Legionowie. Zapewniamy również miejsca parkingowe, dlatego serdecznie zapraszamy również pacjentów z okolicznych miejscowości (m.in. Jabłonna, Chotomów, Wieliszew). Zapewniamy konkrecyjne ceny. Sprawdź samemu!

Zobacz także: protetyka

Kontakt

Savoy Dent
ul. Wysockiego 15
05-120 Legionowo

Zapraszamy:
poniedziałek – piątek 8.00 – 21.30
sobota 8.00 – 20.00

Telefon:

[zadzwoń1]


[zadzwoń2]

Mail:
biuro@savoydent.pl