Zdrowe i regularnie leczone zęby powinny nam posłużyć przez wiele lat. Czasami zachodzi jednak konieczność ekstrakcji zęba, czyli jego usunięcia, zwłaszcza w sytuacji rozległej próchnicy. W niektórych wypadkach może dojść również do utraty zęba na skutek wypadku. Brakujące zęby powinny być wstawione, ponieważ braki w uzębieniu mogą skutkować przesuwaniem się zębów.
Sposoby na uzupełnienie braków w uzębieniu
Współczesna stomatologia oferuje nam różnorodne sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu. Choć dawniej popularnością cieszyły się rozwiązania protetyczne, to obecnie coraz częściej proponowane są rozwiązania implantologiczne, które pozwalają na uzupełnienie braków pojedynczych zębów, a także na zamocowanie na implantach protezy.
Implantologia
W dziedzinie implantologii w ciągu ostatniego półwiecza wiele się zmieniło. Przełomem było odkrycie procesu osseointegracji, czyli zrastania się tytanowego implantu z kością szczęki bądź żuchwy. Odkrycie to pozwoliło na opracowanie metod implantologicznych, które pozwalają na uzupełnienie braków w uzębieniu. Zmienił się również materiał, z którego tworzone są korony zębów. Dawniej wstawiano złote zęby, jednak rozwiązanie to nie było estetyczne. Dziś, dzięki koronom porcelanowym możemy nie tylko uzupełnić brakujące zęby, lecz także zadbać o efekt pięknego uśmiechu, który zapewnią implanty zębów. W niektórych przypadkach leczenie implantologiczne jest niemożliwe bądź utrudnione, jednak sytuacje te dotyczą pojedynczych przypadków.
Protetyka
W przypadku braku wielu zębów najczęściej proponowane są rozwiązania protetyczne. Sztuczna proteza zastępuje naturalne zęby. W przypadku protez wyjmowalnych, noszenie protezy początkowo może wiązać się z dyskomfortem. Stosuje się również połączenie rozwiązań implantologicznych z protetycznymi, ponieważ proteza może być zamocowana na kilku implantach.