Periodontologia

Czym jest periodontologia?

Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. W przyzębiu wyodrębnić możemy dziąsła, ozębną, okostną, cement zębowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Periodontologia, podobnie jak inne dziedziny stomatologii rozwija się bardzo prężnie i pozwala na wyleczenie różnorodnych problemów, których przyczyna tkwi w przyzębiu.

Choroby przyzębia

Jedną z najczęstszych dolegliwości są choroby przyzębia. Wielu pacjentów niestety często ignoruje pierwsze objawy, świadczące o chorobie przyzębia. Ma to jednak negatywne skutki, ponieważ nieleczone choroby dziąseł czy innych tkanek przyzębia mogą spowodować utratę zębów. Sama higiena nie wystarczy, niezbędna jest wtedy fachowa wiedza stomatologa, zajmującego się periodontologią. Aby wyleczyć przyzębie, może one zaproponować między innymi oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, szynowanie zębów, okrycie recesji dziąseł, kiretaż czy leczenie stanów zapalnych.

Objawy chorób przyzębia

Kiedy w czasie mycia zębów pojawia się krew, to możemy przypuszczać, że są to pierwsze objawy paradontozy, czyli jednej z chorób dziąseł i przyzębia. We współczesnych czasach choroby te występują u wielu osób, dlatego nie należy bagatelizować problemu, gdyż może to mieć opłakane skutki. Do innych objawów ze strony przyzębia zaliczyć także możemy nadwrażliwość szyjek zębowych na gorące i zimne potrawy, rozchwianie zębów, suchość i brzydki zapach z ust, tkliwość i zaczerwienienie dziąseł.

Paradontoza

Jedną z najczęstszych chorób dziąseł i przyzębia jest paradontoza, która objawia się krwawieniem przy szczotkowaniu, nieprzyjemnym zapachem z ust, a także pojawieniem się niepożądanej ruchomości zębów. Kiedy zauważymy choć jeden z powyższych objawów, warto wybrać się do kliniki Savoy Dent w Legionowie, aby przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Leczenie chorób dziąseł i przyzębia, jakim zajmuje się periodontologia,  jest bardzo ważne, ponieważ to przyzębie utrzymuje zęby na właściwym miejscu. Przy paradontozie, czyli zapaleniu przyzębia może dochodzić do odkrywania się szyjek zębowych. Przy leczeniu paradontozy bardzo ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, a także o systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, gdyż bakterie, które się w nim znajdują, mogą wywoływać stan zapalny.

W klinice Savoy Dent oferujemy usuwanie złogów nazębnych urządzeniem ultradźwiękowym. W przypadku bardziej zaawansowanej paradontozy oraz wystąpienia innych chorób dziąseł i przyzębia oferujemy kompleksową i specjalistyczną opiekę. W przypadku wystąpienia potrzeby zastosowania chirurgii periodontologicznej, współpracujemy z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie.

W zwalczaniu chorób dziąseł i przyzębia bardzo ważna jest profilaktyka, a także instruktaż, przeprowadzany przez stomatologów. Czasami pacjenci mogą nie mieć świadomości, że problem wynika z zaniedbań higienicznych. Leczenie operacyjne jest ostatecznym rozwiązaniem w przypadku periodontologii, ponieważ większość zmian można wyleczyć, wprowadzając prawidłową higienizację jamy ustnej. Połączenie wysiłków stomatologa i pacjenta zaowocuje brakiem problemów ze strony przyzębia, a także pięknym uśmiechem na długie lata życia.

Nasz gabinet mieści się w Legionowie. Na miejscu czekają miejsca parkingowe, więc śmiało można do nas dojechać własnym samochodem z okolicznych miejscowości, m.in. Jabłonna, Chotomów, Wieliszew.

Sprawdź także: protetyka

Kontakt

Savoy Dent
ul. Wysockiego 15
05-120 Legionowo

Zapraszamy:
poniedziałek – piątek 8.00 – 21.30
sobota 8.00 – 20.00

Telefon:

[zadzwoń1]


[zadzwoń2]

Mail:
biuro@savoydent.pl