Protetyka

Dzięki rozwiązaniom protetycznym możemy cieszyć się uśmiechem, nawet jeżeli nie mamy wszystkich zębów bądź zostały one uszkodzone na skutek urazu.

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka zajmuje się odtwarzaniem zgryzu po utracie naturalnych zębów, bądź też po ich uszkodzeniu, na przykład na skutek wypadku. Pacjenci, którzy zdecydują się na rozwiązania protetyczne, mogą wybierać spośród wielu propozycji uzupełnień stałych, takich jak korony i mosty, a także ruchomych, takich jak protezy akrylowe bądź szkieletowe. Dzięki osiągnięciom protetyki nasze uzębienie może wyglądać tak, że nikt nie zorientuje się w brakach zębów naturalnych. Ma ona również znaczenie funkcjonalne, ponieważ dzięki odtworzeniu zgryzu wszystkie funkcje, takie jak na przykład żucie pokarmu, są zachowane.

Utrata nawet jednego zęba skutkuje zmianami w pozostałym uzębieniu, gdyż zęby mogą przesunąć się w łuku zębowym lub pochylić. Odkryciu ulegają również korzenie, co może powodować nadwrażliwość na wysoką i niską temperaturę, a także tworzenie się ubytków przyszyjkowych.

Leczenie protetyczne

Choć każdy człowiek ma zęby, to jednak warto zaznaczyć, że budowa uzębienia jest sprawą bardzo indywidualną i uwarunkowaną przez wiele czynników. Z tego też powodu nasi specjaliści do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, przeprowadzając z pacjentem wywiad, a także zlecając dokładną diagnostykę radiologiczną. Dzięki temu możemy proponować naszym pacjentom najlepsze dla nich rozwiązania i kompleksowy plan leczenia. Protezy powstają we współpracy ze sprawdzonymi i cenionymi laboratoriami protetycznymi, co gwarantuje wysoką jakość ich wykonania i solidność. Nasze protezy są estetyczne i trwałe, zaś wybór dopasowany jest do oczekiwań klienta.

Nie tylko sztuczna szczęka

Protezy zębowe zwykle kojarzą nam się z osobami w podeszłym wieku, jednak i młodzi ludzie decydują się z różnych powodów na skorzystanie z różnorodnych rozwiązań protetycznych, aby cieszyć się pięknym i eleganckim uśmiechem. Dzięki dynamicznemu rozwojowi protetyki możliwe jest zastosowanie wielu różnorodnych rozwiązań, które na pierwszy rzut oka niczym nie odróżniają się od naturalnych zębów. Korony i mosty zębowe, licówki, protezy szkieletowe, wkłady korzeniowo-koronowe to tylko niektóre z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na odbudowanie pięknego uśmiechu.

Wskazania do leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne powinno być zalecane w przypadku konieczności odbudowy zębów zniszczonych na przykład przez próchnicę czy też przez uraz. Wielu pacjentów nadal nie ma świadomości, jak ważne jest uzupełnienie braków zębowych. Rolą stomatologa jest przedstawienie pacjentowi rozwiązań, dopasowanych do jego oczekiwań i możliwości. W niektórych wypadkach, na przykład dla pacjentów z licznymi brakami zębowymi, lepszym rozwiązaniem będą protezy ruchome bądź szkieletowe. Z kolei uzupełnienia stałe z powodzeniem mogą być stosowane w przypadkach wymagających uzupełnienia pojedynczych braków zębowych lub w przypadkach, gdy zastosowane uzupełnień ruchomych nie będzie możliwe. Do takich sytuacji należy zanik wyrostka zębodołowego. Zarówno protezy ruchome, jak i protezy stałe wymagają zwiększonej troski o higienę jamy ustnej. Ich zastosowanie u pacjenta nie zwalnia go z konieczności zachowania troski o higienę. W przypadku uzupełnień stałych higiena ta powinna być zwiększona, by nie doszło do próchnicy wtórnej.

Sprawdź także: leczenie ortodontyczne 

Kontakt

Savoy Dent
ul. Wysockiego 15
05-120 Legionowo

Zapraszamy:
poniedziałek – piątek 8.00 – 21.30
sobota 8.00 – 20.00

Telefon:

[zadzwoń]


[zadzwoń]

Mail:
biuro@savoydent.pl