Endodoncja

Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem chorób miazgi zęba, a także chorób tkanek okołowierzchołkowych. Często przebiega ono z użyciem mikroskopu, aby endodonta miał lepszy wgląd we wnętrze zęba. Leczenie endodontyczne jest w wielu wypadkach jedynym sposobem na uratowanie zęba, który musiałby zostać usunięty. Chorobowo zmieniona miazga jest usuwana z wnętrza zęba, zaś następnie po dokładnym opracowaniu kanałów wypełniane są one specjalną pastą, zwaną gutaperką.

Mikroskop w pracy dentysty

Leczenie zębów pod mikroskopem jest rodzajem leczenia kanałowego, wykonywanego przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Stosowane jest w różnych wypadkach, kiedy wymagane jest leczenie enodontyczne, a budowa kanałów lub inne wskazania wymagają zastosowania mikroskopu. Choć mikroskop kojarzy się raczej z naukowcem, a nie stomatologiem, to jednak jest on ważnym narzędziem pracy endodonty. Dzięki zastosowaniu mikroskopu w leczeniu kanałowym możliwe jest dokładne, nawet 25-krotne powiększenie, dzięki któremu dentysta może zbadać wnętrza zęba, znaleźć i wypełnić wszystkie kanały, a także dostrzec wszelkie pęknięcia, osłabiające ząb. Mikroskop najczęściej wykorzystywany jest w przypadku nietypowej budowy kanałów, powtórnego leczenia kanałowego, przy usuwaniu fragmentu narzędzia endodontynczego czy w przypadku konieczności zaopatrzenia perforacji korzenia.

Przebieg leczenia pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem z punktu widzenia pacjenta przebiega podobnie jak tradycyjne leczenie endodontyczne, z tą różnicą, że ponad pacjentem znajduje się mikroskop, z którego korzysta stomatolog. Leczony ząb jest otwierany i zabezpieczany koferdamem, czyli specjalną gumą. Zapobiega to zanieczyszczeniom pola operacyjnego. Następnie usuwana jest miazga, znajdująca się w kanałach. Dzięki użyciu mikroskopu możliwe jest dokładne oczyszczenie wnętrza zęba i jego kanałów, co jest ważne z punktu widzenia skuteczności leczenia. Mikroskop często jest wykorzystywany przy ponownym leczeniu kanałowym, kiedy jest ono najlepszym rozwiązaniem dla ochrony zęba przed ekstrakcją. Po usunięciu miazgi ząb przepłukiwany specjalnymi preparatami, zaś następnie kanały są wypełniane gutaperką czyli specjalnym tworzywem.

Endodoncja pod mikroskopem jest leczeniem specjalistycznym, które nie jest oferowane w każdym gabinecie dentystycznym. Jeżeli dentysta zaleca leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu jako jedyną możliwość utrzymania własnego zęba, to warto skorzystać z takiego rozwiązania, bowiem przeleczony kanałowo ząb, może służyć nam przez długie lata.

Nasz gabinet stomatologiczny mieści się w Legionowie. Mamy przygotowanych kilka miejsc parkingowych, więc serdecznie zapraszamy również osoby z okolicznych miejscowości, którzy muszą dojechać samochodem, m.in. Jabłonna, Chotomów, Wieliszew. Oczywiście zapraszamy do nas wszystkie osoby zainteresowanie profesjonalnym i bezbolesnym leczeniem pod mikroskopem.

Sprawdź także: ortodoncja

Kontakt

Savoy Dent
ul. Wysockiego 15
05-120 Legionowo

Zapraszamy:
poniedziałek – piątek 8.00 – 21.30
sobota 8.00 – 20.00

Telefon:

[zadzwoń1]


[zadzwoń2]

Mail:
biuro@savoydent.pl