Ortodoncja

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem wielu pacjentów. Zajmuje się ona leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Choć jeszcze kilka lat temu aparat nazębny był zmorą młodych ludzi, to obecnie coraz więcej osób sięga po rozwiązania ortodontyczne, aby wyprostować swoje zęby. Ortodoncja daje pacjentom możliwość wyleczenia wad zgryzu różnorodnymi metodami, nawet bardzo dyskretnymi. Z tego też powodu cieszy się ona coraz większą popularnością.

Leczenie ortodontyczne

Proste i białe zęby są marzeniem niejednej osoby, jednak natura raczej mało osób wyposażyła w taki zestaw. Aby dopomóc naturze warto pomyśleć o skorzystaniu z leczenia ortodontycznego. Choć wiele osób myśli, że leczenie ortodontyczne spełnia wyłącznie funkcję estetyczną, to jednak prawidłowy zgryz ma duży wpływ  na higienę jamy ustnej, jak i na sposób prawidłowego mówienia. Nieprawidłowy zgryz może być bowiem źródłem problemów z odpowiednią artykulacją niektórych głosek. Leczenie ortodontyczne może być zapoczątkowane w każdym wieku, choć najczęściej młodzi ludzie noszą aparaty nazębne. Ortodoncja umożliwia skorzystanie zarówno z aparatu stałego, który kojarzymy z charakterystycznymi drucikami i gumkami na zębach, a także z aparatów wyjmowanych, które mają formę przezroczystych nakładek. Coraz częściej wybierane są także aparaty lingwalne, w których system zamków i drucików ukryty jest od wewnętrznej strony zęba.

Etapy leczenia

Na początku leczenia ortodontycznego lekarz wykonuje badania, związane ze stanem jamy ustnej i przygotowuje propozycję materiałów diagnostycznych, takich jak model uzębienia pacjenta. Następnie plan leczenia omawiany jest z pacjentem. Na tym etapie znane są również koszty leczenia i proponowany jest aparat ortodontyczny. Jeżeli lekarz na etapie diagnostyki zauważył problemy, związane z niewyleczonymi ubytkami, to przed rozpoczęciem leczenia należy wyleczyć wszelkie ubytki, usunąć zalegający kamień nazębny, a także wyleczyć choroby przyzębia. Kolejnym krokiem jest założenie aparatu ortodontycznego i poinstruowanie pacjenta, jak ma postępować z aparatem, aby leczenie przyniosło zamierzony efekt. Podczas noszenia aparatu, co trwa około dwóch lat, odbywają się regularne wizyty, w czasie których ortodonta sprawdza położenie aparatu i ewentualnie koryguje jego ustawienia. Po zdjęciu aparatu wykonywana jest kontrola i ewentualne założenie retencji, jeżeli jest taka potrzeba.

Nosząc aparat, należy pamiętać o prawidłowej i częstej higienie jamy ustnej, gdyż w zagłębieniach aparatu mogą się gromadzić resztki pokarmu. Pacjent jest instruowany, w jaki sposób powinien dbać o higienę, aby proces leczenia przyniósł jak najlepsze efekty.

Sprawdź także: protetyka

Kontakt

Savoy Dent
ul. Wysockiego 15
05-120 Legionowo

Zapraszamy:
poniedziałek – piątek 8.00 – 21.30
sobota 8.00 – 20.00

Telefon:

[zadzwoń]


[zadzwoń]

Mail:
biuro@savoydent.pl