Próchnica jest obecnie uznawana z jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych jeśli chodzi o zęby i jamę ustną. Jej przyczyn jest bardzo dużo, jednakże za najczęstszą wskazuje się nieprawidłową, codzienną higienę jamy ustnej. Zaniedbanie mycia zębów, brak nawyku korzystania z nici dentystycznej czy płynu do płukania jamy ustnej, to tylko niektóre czynniki, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Te, w efekcie atakują zęby a stąd już tylko krok do powstania próchnicy. Jak zatem jej zapobiegać? Jakie mogą być konsekwencje związane z zaniedbaniem problemu, jakim jest próchnica? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziecie w naszym poniższym artykule.
Przyczyny powstawania próchnicy
Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób leczyć próchnicę, przyjrzyjmy się bliżej przyczynom jej powstawania. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, to zaledwie jeden, z bardzo wielu czynników odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Należy jednak wymienić tutaj także różnego rodzaju używki, takie jak papierosy, alkohol czy nadmierne spożywanie kawy. Wszystkie te substancje niszczą szkliwo i mogą przyczyniać się do powstawania bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Również nadmierne spożywanie słodyczy zwiększa szansę na występowanie próchnicy. Nie każdy też wie, że zaniedbanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, także może spowodować, że nasze zęby zostaną zaatakowane próchnicą.
Jak leczyć próchnicę?
Oczywiście jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia próchnicy jest jej usuwanie w gabinecie stomatologicznym. Czasem jednak może okazać się, że jest za późno na takie działanie. Wówczas, kiedy np. w wyniku zaniedbania problemu, może dojść nawet do zapalenia miazgi zęba. To z kolei schorzenie, które może być leczone tylko i wyłącznie kanałowo. Nie ma się zatem co oszukiwać – jeśli zaniedbamy problem, jakim jest próchnica, może nas w przyszłości czekać wizyta u endodonty. Dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie zapobiegać jej powstawaniu.