Choroby przyzębia

Choroby przyzębia mogą przydarzyć się każdemu, nawet jeżeli starannie dba o zęby. Objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest niewątpliwie pojawienie się krwi w czasie szczotkowania zębów. Nie należy lekceważyć tego objawu, gdyż może on mieć opłakane skutki.

Co powoduje choroby przyzębia?

Najczęstszą przyczyną chorób przyzębia jest paradontoza, przy której dochodzi do odsłaniania szyjek zębowych. Na skutek ich podrażnienia dochodzi do krwawień przy szczotkowaniu, a także do występowania nadwrażliwości zębów na zimno i ciepło. Odsłonięte dziąsła łatwo ulegają podrażnieniom, a zęby mogą ulec rozchwianiu, ponieważ dziąsło jest zdestabilizowane.

Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Podstawowym sposobem na zapobieganie chorobom przyzębia jest odpowiednia pielęgnacja zębów. Należy codziennie je szczotkować przy użyciu miękkiej szczoteczki – zbyt twarda szczotka nadmiernie podrażnia dziąsła i może powodować postępowanie choroby. Warto poprosić także stomatologa o instruktaż prawidłowej techniki szczotkowania zębów. Pasta do zębów, którą stosujemy, nie powinna mieć składników mocno ścierających. Najlepiej wybrać pastę dedykowaną osobom z chorobami przyzębia.

Regularnie należy usuwać zalegający kamień nazębny przez wykonanie skalingu i piaskowania. Zabieg ten powinien być wykonywany w gabinecie dentystycznym przynajmniej dwa razy w roku. Osadzający się kamień może wchodzić pod dziąsła, powodując ich podrażnienie.

Troska o  zdrowe dziąsła jest ważna dla zdrowia naszych zębów, gdyż w przypadku chorób przyzębia może dochodzić do chwiania się, a nawet wypadania zębów. W przypadku wieloletnich zaniedbań może występować konieczność zastosowania zabiegów chirurgicznych, aby nie dopuścić do całkowitej utraty zębów.

Leave a Reply