Od dziecka słyszymy od osób starszych, że jedzenie słodyczy niszczy nasze zęby. Czy jednak faktycznie słodycze mają destrukcyjny wpływ na nasze uzębienie?
Jedz słodycze, ale nie zapominaj o myciu zębów
Jedzenie słodyczy tak naprawdę nie niszczy zębów, ale brak higieny po ich zjedzeniu. W słodyczach jest duża ilość cukru, który stanowi świetną pożywkę na bakterii próchnicowych. Kiedy więc zjadamy słodycze oraz inne produkty zwierające cukry (na przykład owoce!), wówczas dostarczamy pożywki bakteriom. Aby jednak zmniejszyć ryzyko próchnicy, wystarczy pamiętać o tym, aby po każdym zjedzeniu słodyczy umyć zęby oraz wypłukać jamę ustną płynem do płukania. Jeżeli po zjedzeniu słodyczy nie będziemy mieć możliwości umycia zębów, to lepiej sobie odpuścić słodką przekąskę.
Unikaj słodyczy lepkich
Jeżeli już wybierasz coś słodkiego, to zjedz lepiej czekoladę (im wyższa zawartość kakao, tym zdrowsza). Unikaj słodyczy, które długo rozpuszczają się w ustach – landrynek, lizaków, cukierków, słodkich gum do żucia, a także słodyczy, które obklejają zęby, takich jak na przykład popularne i lubiane krówki. Po każdym zjedzeniu słodyczy pamiętaj o umyciu zębów.
Właściwa higiena jamy ustnej
Największym zagrożeniem dla zdrowia naszych zębów są nie słodycze, lecz brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeżeli będziemy dbać o to, by nasze zęby były myte po każdym, nawet małym posiłku, wówczas zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy. Należy także pamiętać o regularnych wizytach u dentysty i wybrać się do niego przynajmniej dwa razy w roku, a nie dopiero wtedy, gdy zaczyna nas boleć ząb. Co pół roku warto też wykonać skaling i piaskowanie, aby usunąć zalegający kamień nazębny, który stanowi dobre środowisko do rozwoju bakterii.