Statystyki nieubłaganie pokazują, że Polacy nadal wolą się leczyć niż zapobiegać chorobom. Dotyczy to zdrowia ogólnego, a także zdrowia naszych zębów. Na wizytę u stomatologa wybieramy się dopiero wtedy, kiedy coś nas zaczyna boleć, tymczasem jest to już za późno.
Profilaktyka przede wszystkim
Regularna profilaktyka stomatologiczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. U dentysty powinniśmy się pokazywać co pół roku, gdyż dzięki temu stomatolog szybciej zauważy początki próchnicy i jej leczenie będzie krótkie i bezbolesne. Kiedy zaczyna nas boleć ząb, jest to znak, że próchnica dotarła już do miazgi zęba i wówczas proces leczenia jest dłuższy, bardziej kosztowny i często obarczony ryzykiem konieczności ekstrakcji zęba. W ramach wizyt kontrolnych stomatolog może wykonać skaling i piaskowanie, polegające na usunięciu zalegającego na zębach kamienia nazębnego. Dzięki temu bakterie próchnicotwórcze nie będą miały gdzie zalegać, zaś zęby będą wyglądały ładniej.
Ważna codzienna higiena jamy ustnej
Nawet regularne wizyty u stomatologa nie będą skuteczne, jeżeli nie zadbamy o regularną higienę jamy ustnej. Zęby należy myć dwa razy dziennie, zaś przy wieczornej toalecie warto pamiętać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych oraz o płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem. Dzięki temu usuniemy wszystkie resztki pokarmów, które w przestrzeniach międzyzębowych, do których nie dotrze szczoteczka do zębów.
Zdrowe zęby mają wpływ na zdrowie całego naszego ciała, dlatego należy o nie dbać. Dzięki profilaktyce jesteśmy w stanie na bieżąco zapobiegać problemom z zębami.