Odpowiednia pielęgnacja i regularne wizyty u dentysty pozwolą nam na cieszenie się naszymi zębami przez długi czas. Jeżeli jednak nie dbamy o nasze uzębienie, to wcześniej czy później niezbędna będzie ekstrakcja zęba.
Dlaczego tracimy zęby?
Uzębienie dorosłego człowieka składa się z 32 zębów stałych. Wcześniej czy później może się jednak okazać, że niektóre z naszych zębów muszą zostać usunięte. Najczęstszą przyczyną ekstrakcji zębów, czyli ich usunięcia, jest próchnica. Nieleczone ubytki powiększają się, powodując, że zęby nadają się już tylko do usunięcia, a nie do wyleczenia. Poważne zaniedbania w higienie jamy ustnej są najczęstszą przyczyną konieczności usuwania zębów stałych. Jeżeli zęba nie da się leczyć endodontycznie, wówczas pozostaje jedynie jego ekstrakcja.
Czy ekstrakcja jest dobrym rozwiązaniem?
Ekstrakcja powinna być rozwiązaniem ostatecznym, ponieważ utrata nawet jednego zęba ma wpływa na pozostałe uzębienie. W wypadku zauważenia rozległej próchnicy u pacjenta bądź choroby miazgi dentysta powinien ocenić stan zęba i jeżeli to możliwe, zaproponować leczenie kanałowe. Czasami jednak pacjent nie zgadza się na takie rozwiązanie i prosi o usunięcie zęba.
Ekstrakcja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, zaś po zabiegu przez dwie nie powinno się jeść, a także ograniczyć picie napojów. Mogą one bowiem powodować ponowne krwawienie z rany po usuniętym zębie. Należy także pamiętać o ograniczeniu wysiłku fizycznego po zabiegu, gdyż to również może zwiększać krwawienie. Jeżeli po ustaniu znieczulenia pojawia się ból, wówczas można sięgnąć po lek przeciwbólowy, a także zastosować chłodny okład.