Przykładamy coraz większą wagę do tego, aby nasze zęby nie tylko były zdrowe, lecz także żeby ładniej wyglądały. Czasami jednak nasze naturalne zęby wymagają poprawienia, aby nasz uśmiech prezentował się lepiej. Bywa, że zęby widoczne w uśmiechu są przebarwione (na przykład na skutek zażywania niektórych antybiotyków) czy wyszczerbione. W takich przypadkach z pomocą przyjdą nam licówki.
Czym są licówki?
Licówki to cieniutkie płatki porcelany, które stomatolog przykleja na licową, czyli widoczną w uśmiechu część zęba. Zwykle licówki zakłada się na zęby widoczne w uśmiechu. Założenie licówek jest zabiegiem bezbolesnym oraz komfortowym, dlatego wiele osób korzysta z tego rozwiązania dla poprawienia wyglądu swoich zębów. Przeciwwskazaniem do założenia licówek jest bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, a także występowanie nieprawidłowego zgryzu czy występowanie złych nawyków, takich jak obgryzanie paznokci czy gryzienie końcówki długopisu.
Jak przebiega zakładanie licówek?
Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog ocenia uzębienie pacjenta oraz przeprowadza z nim wywiad odnośnie parafunkcji i innych przeciwwskazań. Warto zauważyć, że przed założeniem licówek powinno się wyleczyć wszystkie ubytki występujące w zębach. Jeżeli dentysta zauważy jakieś ubytki, wówczas zaleci ich wyleczenie przed założeniem licówek. Jeżeli zęby są zdrowe, wówczas pobiera wycisk zębów, aby zaprezentować pacjentowi wygląd uśmiechu po zabiegu. W niektórych gabinetach stosowana jest technika digital smile design, która pozwala na zobaczenie efektów leczenia na ekranie komputera. Kiedy pacjent zaakceptuje kształt licówek, wówczas przygotowywane są licówki właściwe. Na kolejnej wizycie dentysta szlifuje powierzchnię zęba, a następnie przykleja do niej licówki. Szlifowanie jest konieczne, aby zęby z licówkami nie wystawały z łuku zębowego.
Prawidłowo wykonane licówki będą upiększać uśmiech pacjenta przez wiele lat.