Most protetyczny to uzupełnienie stałe, które zakładane jest przez stomatologa w celu uzupełnienia braków zębowych.
Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?
Dzięki rozwojowi stomatologii możliwe jest uratowanie zębów, które kiedyś byłyby do usunięcia. Stomatolodzy dokładają starań, aby wyleczyć zęby, na przykład przy użyciu leczenia kanałowego. Kiedy jednak ząb jest nie do uratowania, wówczas ostatecznym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie z jamy ustnej. W takiej sytuacji należy jednak uzupełnić braki zębowe poprzez wstawienie implantu lub mostu protetycznego.
Kiedy można wstawić most protetyczny?
Mostem protetycznym można uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Niezbędne jest jednak, by z prawej i lewej strony luki zębowej znajdowały się dwa zdrowe zęby, które zostaną oszlifowane i staną się filarami mostu. W przypadku braku naturalnych zębów możliwe jest osadzenie mostu na wkładzie koronowo-korzeniowym lub na implancie. Mosty protetyczne cementuje się na oszlifowanych zębach i nie ma możliwości ich wyjęcia, tak jak w przypadku protezy ruchomej.
Jak przebiega założenie mostu protetycznego?
Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog oceni warunki w jamie ustnej, a także wyleczy wszystkie ubytki. Następnie zęby filarowe zostają zeszlifowane i zostaje pobrany wycisk na podstawie którego przygotowywany jest most. Na oszlifowane zęby zakłada się most tymczasowy, zaś na kolejnej wizycie most jest cementowany na zębach. Początkowo może on powodować niewielki dyskomfort, który jednak z czasem znika.