Protezy stałe i ruchome

Postęp w dziedzinie protetyki i implantologii powoduje, że coraz częściej dziedziny te korzystają zw swoich doświadczeń przy uzupełnianiu braków zębowych. Jednym z takich rozwiązań są protezy stałe, mocowane na implantach.

Czym się różnią protezy stałe od protez ruchomych?

Protezy ruchome to protezy, które możemy wyjmować z jamy ustnej. Jeszcze kilka lat temu było to rozwiązanie bardzo często stosowane, zwłaszcza przez osoby starsze. Protezy ruchome stwarzają jednak wiele niedogodności, takich jak konieczność używania specjalnych klejów do ich montażu, dbania o ich czystość przy użyciu specjalnych środków, a także wymiany co 5-6 lat. Coraz częściej osoby cierpiące na brak zębowe korzystają więc z protez stałych, opartych na implantach.

Protezy stałe

Protezy stałe, jak sama nazwa wskazuje, na stałe są zamocowane w jamie ustnej przy użyciu implantów. W ten sposób można zlikwidować zarówno braki pojedynczych zębów, jak odbudować wszystkie utracone zęby. Protezy stałe oparte na implantach mogą mieć na przykład formę mostu, służącego do uzupełnienia braku kilku zębów, lecz także mogą mieć formę protezy, która na stałe założona jest w ustach przy użyciu implantów zębowych. Rozwiązanie to, choć jednorazowo generuje większy koszt, może się jednak okazać korzystniejsze niż protezy ruchome, które trzeba wymieniać co kilka lat i które szybciej mogą ulegać uszkodzeniom.

Czy protezy stałe są rozwiązaniem dla wszystkich?

Implanty zębowe mogą być stosowane niemalże u każdego. Przeciwwskazań do ich stosowania jest niewiele. Decyzję o leczeniu implantologicznym każdorazowo podejmuje stomatolog prowadzący leczenie.

Leave a Reply