Sedacja w stomatologii to metoda stosowana w celu zmniejszenia lęku pacjenta przed i w trakcie wykonywania zabiegów oraz różnorodnych procedur dentystycznych. Pozwala na komfortowe i w pełni bezstresowe leczenie, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci i osób zmagających się z dentofobią.
W zależności od określonych potrzeb w gabinetach wykorzystuje się różne rodzaje sedacji. Najpopularniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest sedacja wziewna, wykorzystywana również w Savoy Dent. Zastosowanie mieszaniny tlenu i podtlenku azotu pozwala na zwiększenie komfortu pacjenta, który staje się spokojny i zrelaksowany.
System kontroli jakości
Sedacja przy zabiegach stomatologicznych w Savoy Dent przeprowadzana jest przy zachowaniu najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.
Wykwalifikowany personel
“Wierzymy, że nieustanne doskonalenie naszych kompetencji jest kluczowe dla zapewnienia najwyższej jakości opieki.”
Savoy Dent oferuje pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne. Wyposażenie gabinetów i odpowiednie kompetencje personelu pozwalają na zastosowanie sedacji wziewnej przy zabiegach i różnorodnych procedurach stomatologicznych. Wdychanie mieszaniny tlenu i podtlenku azotu pozwala na redukcję stresu i niepokoju w czasie wizyty, co jest szczególnie cenne w przypadku małych pacjentów i osób z dentofobią.
Udogodnienia dla klientów kliniki Savoy Dent z Legionowa
- DOGODNY DOJAZD – klinika położona jest w pobliżu drogi krajowej (DK61) oraz przystanku autobusowego linii 723, 731 i L41 (Sobieskiego 04) oraz L9 i L11 (Sowińskiego 03) – czas dojścia z obu przystanków do kliniki wynosi około 5 minut.
- BEZPŁATNY PARKING – klienci korzystający z leczenia mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu przy klinice.
- WYGODNA PŁATNOŚĆ – możliwa jest płatność kartą i gotówką.
- UŁATWIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
Sedacja – cena
Koszt zabiegu w sedacji zależy od przeprowadzonych procedur stomatologicznych. W celu poznania dokładnej oferty, zachęcamy do kontaktu z personelem Savoy Dent.
Co to jest sedacja?
Sedacja jest metodą stosowaną w wielu dziedzinach medycyny, w tym również w stomatologii. Pozwala na wyciszenie i zniesienie lęku pacjenta przed określonym zabiegiem leczniczym lub inwazyjną procedurą diagnostyczną. W zależności od potrzeb i okoliczności stosuje się różne rodzaje sedacji. W stomatologii korzysta się najczęściej z sedacji wziewnej. Metoda polega na oddychaniu mieszaniną tlenu i podtlenku azotu (gaz rozweselający), co wpływa na znaczne uspokojenie pacjenta i eliminację strachu przed zabiegiem. Dzięki temu leczenie przebiega w atmosferze relaksu, komfortu i poczucia bezpieczeństwa.
Zastosowanie sedacji wziewnej jest całkowicie bezpieczne dla organizmu pacjenta. Gaz ulega szybkiej eliminacji przez płuca. Zwykle w ciągu 30 min. pacjent powraca do pełnej świadomości.
Sedacja - rodzaje
W stomatologii stosuje się kilka rodzajów sedacji, w zależności od potrzeb pacjenta i rodzaju zabiegu. Można wśród nich wyróżnić:
- sedację wziewnę - polega na wdychaniu mieszanki tlenu i podtlenku azotu. Niweluje lęk i niepokój i zapobiega powstawaniu złych wspomnień po zabiegu (szczególnie istotne przy leczeniu dzieci),
- sedację doustną - polega na przyjęciu przez pacjenta leku doustnego, w postaci tabletki lub syropu, na pewien czas przed zabiegiem. Podobnie jak sedacja wziewna pomaga się zrelaksować i nie powoduje utraty świadomości,
- sedację dożylną - polega na dożylnym podaniu leków uspokajających lub przeciwlękowych. Może powodować głęboką relaksację i częściową lub całkowitą utratę świadomości,
- sedację domięśniową - podanie leków uspokajających lub przeciwlękowych w formie zastrzyku domięśniowego. Wywołuje działania podobne do sedacji dożylnej,
- sedację ogólną - najgłębsza forma sedacji, często określana jako narkoza. Polega na użyciu leków, które powodują całkowitą utratę świadomości. Stosuje się ją zwykle w przypadkach skomplikowanych zabiegów.
Klinika stomatologiczna Savoy Dent oferuje pacjentom sedację wziewną.
Wskazania do sedacji przy zabiegach stomatologicznych
- Silny lęk lub strach przed zabiegami stomatologicznymi,
- Niski próg bólu i słaba tolerancja zabiegów w obrębie jamy ustnej,
- Trudności z utrzymaniem spokoju lub trwaniem w bezruchu podczas zabiegu,
- Pacjenci z niepełnosprawnością intelektualną (zwykle konieczna jest sedacja ogólna),
- Dzieci - zaleca się używanie sedacji już przy pierwszych zabiegach, aby dentysta nie kojarzył się z bólem i strachem, ponieważ może to obniżać skuteczność sedacji wziewnej w przyszłości,
- Dorośli pacjenci z dentofobią.
Sedacja - przeciwwskazania
Chociaż sedacja wziewna jest bezpiecznym procesem, stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem, aby wykluczyć ryzyko występowania przeciwwskazań.
Przeciwwskazania do zastosowania sedacji wziewnej:
- schorzenia płuc,
- nietolerancja podtlenku azotu,
- katar lub znaczne powiększenie migdałków utrudniające oddychanie przez nos,
- niektóre problemy sercowe,
- niektóre zaburzenia psychiczne,
- stwardnienie rozsiane.
Nie zaleca się wykorzystywania metody u kobiet ciężarnych.
Przygotowanie do sedacji wziewnej
Zastosowanie sedacji wziewnej nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Konieczne jest jedynie, aby minimum przez 2 godziny przed zabiegiem powstrzymywać się od jedzenia i picia.
Przed zabiegiem pacjent zakłada na nos specjalną maseczkę, przez którą podawany jest tlen i podtlenek azotu. Dawkę dobiera się indywidualnie zależnie od reakcji i potrzeb pacjenta w czasie sedacji.
Sedacja - skutki uboczne
Przed zabiegiem lekarz poinformuje pacjenta o możliwych skutkach ubocznych wynikających z zastosowania sedacji wziewnej. Dolegliwości mają zazwyczaj łagodny charakter ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wymienia się:
- lekkie zawroty lub ból głowy,
- luki w pamięci dotyczące czasu zabiegu,
- zmiany nastroju lub przejściowa euforia,
- suchość w ustach,
- spowolnione reakcje.
Ze względu na szybką eliminację mieszaniny gazu z organizmu skutki uboczne po sedacji wziewnej występują bardzo rzadko. Zazwyczaj pacjenci po 30 minutach od zabiegu mogą samodzielnie prowadzić samochód.
Sedacja w Legionowie - dlaczego warto wybrać Savoy Dent?
Savoy Dent to zespół specjalistów wykorzystujących metody leczenia zgodne z aktualnymi rekomendacjami i najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie stomatologii.
Od 2017 roku oferujemy przeprowadzanie zabiegów i różnorodnych procedur stomatologicznych przy wykorzystaniu sedacji wziewnej, co jest szczególnie ważne przy leczeniu dzieci i dorosłych pacjentów z dentofobią. To pozwala nam zapewnić naszym pacjentom nie tylko profesjonalne, skuteczne i bezstresowe leczenie stomatologiczne.
Do skorzystania z oferty Savoy Dent zachęcamy szczególnie mieszkańców Legionowa i okolicznych miejscowości, takich jak Jabłonna, Chotomów czy Wieliszew.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sedacji.Ile kosztuje sedacja u dentysty?
Cena sedacji u dentysty zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj sedacji, przeprowadzane procedury stomatologiczne oraz konkretna lokalizacja gabinetu. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat kosztów leczenia w sedacji najlepiej skontaktować się z wybraną kliniką.
Czy sedacja znieczula?
Nie. Sedacja wziewna nie jest metodą znieczulającą. Zastosowanie mieszaniny gazu wpływa na redukcję niepokoju, dzięki czemu pacjent podczas zabiegu jest zrelaksowany. W przypadku bolesnych procedur medycznych, np. ekstrakcja zęba, konieczne jest zastosowanie znieczulenia. Chociaż sedacja nie znieczula, jej wykorzystanie umożliwia podanie znieczulenia osobom, które nie lubią zastrzyków.
Czym różni się sedacja od narkozy?
Podczas płytkiej sedacji wziewnej pacjent jest zrelaksowany i spokojny, ale nadal przytomny i zdolny do komunikacji. Podanie leków dożylnych, doustnych, lub domięśniowych pozwala na zastosowanie głębszej sedacji, w której pacjent może pamiętać cały zabieg lub tylko jego fragmenty. Głęboka sedacja jest odwracalną, ale całkowitą utratą świadomości. W odróżnieniu od głębokiej narkozy (znieczulenia ogólnego) nie powoduje poważnego zwiotczenia i nie wymaga intubacji.
Jak mogę się czuć po sedacji?
Po sedacji, pacjent może poczuć się trochę zamroczony lub senny, zależnie od rodzaju metody i dawki sedacji. Niektóre osoby mogą również odczuwać lekkie zawroty głowy lub nudności. Złe samopoczucie niemal nie występuje po sedacji wziewnej.
Jak przygotować się do sedacji?
Przygotowanie do sedacji zależy od rodzaju sedacji i specyficznych instrukcji stomatologa. W przypadku sedacji dożylnej lub ogólnej, pacjent może być poproszony o niejedzenie ani niepicie na kilka godzin przed zabiegiem.