Co warto wiedzieć o implantach zębowych

Implantologia jest działem stomatologii estetycznej, który bardzo prężnie się rozwija. Problemy z zębami dotykają wiele osób i bardzo często na pewnym etapie pacjenci sięgają po rozwiązania protetyczne bądź implantologiczne. Warto więc wiedzieć coś więcej na ten temat.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębów zastępują naturalne korzenie zębów, które posiada każdy ząb. Implanty wstawiane są w momencie utraty korzenia zęba na skutek ekstrakcji. Warto pamiętać, że ekstrakcja zęba nie jest najlepszym rozwiązaniem, jednak w niektórych przypadkach jest jedynym możliwym. Najczęściej jednak stomatolodzy dążą do zachowania naturalnych zębów pacjenta, zwłaszcza jeżeli zęby rokują i mogą być poddane leczeniu endodontycznemu, na przykład z użyciem mikroskopu.

W przypadku zębów usuniętych powstałą lukę należy każdorazowo zapełnić, stosując uzupełnienia protetyczne bądź implanty, bowiem ekstrakcja zęba ma wpływ także na pozostałe zęby. Jeżeli luka nie zostanie uzupełniona, wówczas zęby mogą przesuwać się w łuku zębowym. Dzięki działaniom implantologicznym zostanie zachowana odpowiednia struktura zębowa.

Jak przebiega zakładanie implantów?

Zakładanie implantów to dość długi proces, ponieważ najpierw implant jest zakładany w kość szczęki bądź żuchwy, a następnie trzeba poczekać, aż przebiegnie proces zrośnięcia się implantu z kością. Trwać to może kilka miesięcy. Następnie na implant zakładana jest korona, czyli część zęba, którą widzimy w jamie ustnej. Najczęściej korona ta wykonana jest z porcelany, jednak stosowane są także i inne materiały. Po założeniu implantu stomatolog regularnie kontroluje stan zęba, a także poinstruuje pacjenta, w jaki sposób ma on dbać o higienę jamy ustnej.

Leave a Reply