Czy da się uratować zaniedbany uśmiech

Wiele jest osób, które dbają o zęby i chcą, by ich uśmiech był zawsze piękny. Jest jednak także grupa osób, która zaniedbała swoje zęby. Czy dla nich jest jeszcze ratunek?

Po pierwsze: należy sprawdzić kondycję zębów

Czasami bywa tak, że osoby starannie dbające o zęby mają z nimi więcej problemów niż osoby, które pielęgnację zębów zaniedbują. Duży wpływ ma na to bowiem genetyka. Jeżeli nasi rodzice mieli mocne, zdrowe zęby, to my również będziemy się mogli takimi pochwalić, jeżeli nie naruszy tego jakiś czynnik zewnętrzny, na przykład choroba czy zażywanie antybiotyków w dzieciństwie, które może mocno osłabić zęby. Jeżeli nasze zęby są mocne, wówczas ich naprawa będzie ułatwiona.

Po drugie: jak najszybciej rozpocząć proces leczenia

W przypadku zębów mocno zaniedbanych należy jak najszybciej rozpocząć proces leczenia, gdyż będzie on długotrwały. Przede wszystkim należy wyleczyć wszystkie ubytki, a następnie zadbać o ewentualne uzupełnienie braków w uzębieniu czy o  wybielenie zębów. W niektórych wypadkach niezbędne będzie leczenie kanałowe lub nawet zastosowanie implantów czy protez, aby znów cieszyć się pięknym uśmiechem.

Po trzecie: pamiętać, że leczenie to nie wszystko

Prawidłowa pielegnacja wyleczonych zębów jest niezbędna dla utrzymania ich dobrostanu. To, że zęby zostaną wyleczone jeszcze nic nie znaczy, bowiem na skutek działania mogą one ponownie zostać zainfekowane próchnicą. Codzienne szczotkowanie zębów, czyszczenie przestrzeni zębowych nicią dentystyczną oraz regularne kontrole u stomatologa pozwolą na zachowanie zdrowia zębów. Kontrole powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, aby jak najszybciej wykryć i zaleczyć ubytki, kiedy będą one niewielkie.

Leave a Reply