Czy jedzenie ma wpływ na zdrowe zęby

Prawidłowa dieta jest ważna dla całego naszego ciała, również dla zdrowia naszych zębów. Warto więc wiedzieć, co jeść, a co należy ograniczać w naszej diecie.

Nabiał dla mocnych zębów

Mleko i przetwory mleczne zawierają dużo wapnia, który jest budulcem naszych zębów. Jeżeli w naszej diecie brakuje wapnia zęby mogą być słabsze i łamliwe. Ponadto warto zadbać także o suplementację witaminy D, która pomaga we wchłanianiu się wapnia. W okresie letnim warto korzystać z naturalnej witaminy D, jednak w okresie jesienno-zimowym niezbędne będzie uzupełnienie niedoborów. Witamina D w pożywieniu występuje także w tłustych rybach.

Uzupełnij braki witamin

Brak witamin niekorzystnie wpływa nie tylko na zęby, lecz również i na inne procesy naszego organizm. Witaminy najlepiej jest dostarczać z pożywienia, zwłaszcza z sezonowych warzyw i owoców, które mają ich najwięcej. Oprócz wcześniej wspomnianej witaminy D, bardzo ważną rolę dla zdrowia zębów, a przede wszystkim dziąseł, pełni witamina C. Znaleźć ją można między innymi w cytrusach, czerwonej papryce, kiszonej kapuście czy brokułach. Zdrowiu dziąseł i zębów sprzyja także witamina A, obecna na przykład w marchewce. Paradontoza nam wtedy nie grozi.

Unikaj słodyczy

Słodycze, a zwłaszcza cukry w nich zawarte, mają niedobry wpływ na zdrowie naszych zębów, bowiem mogą powodować nasilenie się problemów z próchnicą. Bakterie, obecne w jamie ustnej, żywią się cukrami, dzięki czemu łatwiej się rozprzestrzeniają. Warto więc ograniczyć spożycie słodyczy, a ponadto pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu zębów szczoteczką po ich spożyciu. Szkodliwe są zwłaszcza te produkty, które są lepkie, takie jak karmelki, krówki czy lizaki.

Prawidłowa dieta jest bardzo ważna dla zdrowia i kondycji  naszych zębów. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją może spowodować, że nasze zęby długo będą nam służyły.

Leave a Reply