Ciepła woda z cytryną jest polecana jako alternatywa dla porannej kawy. Zwolennicy tego napoju twierdzą, że odtruwa on organizm, wspomaga proces trawienia i dodaje energii, tak potrzebnej nam każdego ranka. Czy jednak woda z cytryną może zaszkodzić naszym zębom?

Kwas z cytryny może uszkodzić szkliwo

Regularne picie wody z cytryną może spowodować uszkodzenie szkliwa. Należy także pamiętać o tym, że kwasy zawarte w owocach rozmiękczają szkliwo, przez co łatwo można je uszkodzić, szczotkując zęby po zjedzeniu owoców czy wypiciu owocowego soku. Ciepła woda z cytryną, wypijana regularnie może spowodować uszkodzenie szkliwa, a w rezultacie spowodować pojawienie się ciemnych plamek na zębach oraz występowanie nadwrażliwości zębów na ciepłe i zimne napoje.

Jak zapobiegać uszkodzeniom szkliwa?

Pijąc codziennie rano wodę z cytryną warto pamiętać o zachowaniu kilku zasad, aby ochronić szkliwo zębów. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by wodę z cytryną wypić na jeden raz bądź pić przez słomkę. Przez pół godziny po wypiciu wody z cytryną należy unikać szczotkowania zębów. Niezwykle ważne są także regularne wizyty u stomatologa, który może zauważyć pierwsze oznaki erozji kwasowej zębów. Może wtedy zalecić wykonanie fluoryzacji, która wzmocni szkliwo zębów. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja zębów – używanie miękkiej szczoteczki do zębów, stosowanie łagodnego płynu do płukania ust oraz używanie nitki dentystycznej.

Leave a Reply