Czy warto leczyć mleczaki

Wśród rodziców często panuje przekonanie, że zębów mlecznych nie warto leczyć, ponieważ i tak wypadną. Tymczasem jest to przekonanie błędne, ponieważ nieleczone mleczaki mogą spowodować próchnicę wtórną.

Pielęgnacja od pierwszego ząbka

Zdrowe zęby mleczne są gwarancją, że zdrowe będą również zęby stałe. Bardzo ważne jest, by zadbać o to jak najwcześniej, najlepiej od razu po pojawieniu się zębów mlecznych. Już pierwszy ząbek, który pojawi się w okolicach połowy pierwszego roku życia powinien być otoczony troską i pielęgnowany. Im szybciej dziecko będzie miało myte ząbki, tym lepiej przygotuje się też do tego, żeby w późniejszym czasie samodzielnie pielęgnować zęby. Choć około pierwszego roku życia dziecko chce myć samodzielnie zęby, to jednak rodzice powinni pilnować tego oraz poprawiać po dziecku.

Dobra pasta i szczoteczka to podstawa

Wielu rodziców popełnia błąd, wybierając dla swojego dziecka zbyt twarde szczoteczki do zębów oraz nieodpowiednie pasty. Miękka szczoteczka do zębów lepiej oczyści zęby, a jednocześnie nie będzie podrażniać dziąseł dziecka. Z kolei pasta na początkowym etapie życia nie powinna zawierać fluoru, który w nadmiarze szkodzi. Warto przyzwyczajać dziecko do płukania ust specjalnym płynem oraz do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną.

Regularne wizyty u dentysty

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna odbyć się jeszcze przed pierwszym rokiem życia dziecka, zaś kolejne powinny odbywać się co pół roku. Niestety wielu rodziców wybiera się z dzieckiem do dentysta dopiero w momencie zauważenia próchnicy bądź pojawienia się bólu zębów, co powoduje, że dziecko boi się późniejszych wizyt u stomatologa, kojarząc je z bólem.

Leave a Reply