Dentofobia to paraliżujący strach przed dentystą i wszelkimi zabiegami dentystycznymi. Osoby z dentofobią dbają o zęby poprzez codzienną pielęgnację, jednak wizyta w gabinecie stomatologicznym napawa je przerażeniem. Co mogą zrobić w takiej sytuacji?

Znajdź dobrego dentystę

Czasami strach przed dentystą wiąże się z traumą przeżytą u stomatologa w czasie wcześniejszych wizyt u dentysty. Warto wtedy poszukać dentysty, który specjalizuje się w przyjmowaniu pacjentów z dentofobią i dysponuje odpowiednimi metodami, które pomogą mu w leczeniu osób z dentofobią.

Leczenie próchnicy bez wiercenia

U osób z dentofobią często strach wywołuje dźwięk kręcącego się wiertła. Aby tego uniknąć, warto wybrać dentystę, który dysponuje piaskarką abrazyjną. Pozwala ona na ciche, bezbolesne i skuteczne usunięcie próchnicy. Rolę wiertła w piaskarce abrazyjnej odgrywa strumień sprężonego powietrza wymieszany z tlenkiem glinu.

Gaz rozweselający

Pacjentom z dentofobią pomóc może także zastosowanie sedacji wziewnej, czyli gazu rozweselającego w czasie leczenia stomatologicznego. Podtlenek azotu, wymieszany w odpowiednich proporcjach z tlenem uspokaja pacjenta, wywołuje przyjemne halucynacje oraz powoduje niepamięć wsteczną, obejmującą czas przeprowadzania zabiegu stomatologicznego. Wraz z zastosowaniem gazu rozweselającego można zastosować inne formy znieczulenia, na przykład miejscowe.

Leczenie stomatologiczne w narkozie

Osobom, którym powyższe metody nie pomagają z pomocą przychodzi anestezjologia. W niektórych klinikach możliwe jest leczenie zębów w narkozie, jednak jest to ostateczność.

Leave a Reply