Czym różni się płytka nazębna od kamienia nazębnego

Kamień nazębny osadza się na naszych zębach i należy go regularnie usuwać. Nie wystarczy jednak wyszczotkowanie zębów, by pozbyć się kamienia. Niezbędny będzie skaling i piaskowanie zębów, czyli higienizacja jamy ustnej.

Płytka nazębna

Płytka nazębna powstaje od 4 do 12 godzin po szczotkowaniu zębów. Jest to lepka maź, która powstaje na zębach i osadza się głównie przy dziąsłach oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Płytka nazębna jest doskonałym siedliskiem bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Najlepszym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej jest szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Płytkę należy usuwać regularnie, ponieważ po dwóch, trzech dniach płytka mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny, który silnie związany jest ze szkliwem.

Kamień nazębny

Zmineralizowana płytka nazębna nawarstwia się, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, aby się pozbyć kamienia. Jeżeli warstwa kamienia nazębnego, zalegająca na naszych zębach nie zostanie usunięta, wówczas kolejna warstwa płytki nazębnej osadza się i powoduje narastanie kamienia. Może on przybierać barwę od żółtej do ciemnobrązowej, psując estetyczny wygląd naszych zębów. Kamień nazębny można usunąć w czasie higienizacji jamy ustnej, na którą składa się skaling i piaskowanie zębów. Skaling polega na rozbiciu kamienia, zaś piaskowanie zębów na ich wypolerowaniu, aby trudniej odkładała się płytka nazębna. Higienizacja jamy ustnej powinna się odbywać dwa razy w roku, zaś w przypadku osób palących nawet częściej.

Leave a Reply