Zwykle wizytę u dentysty traktujemy jako zło konieczne, czyli coś, co wiemy, że jest dla nas dobre, ale niekoniecznie sprawia nam przyjemność. Zazwyczaj wizyty u stomatologa związane są dla nas z dyskomfortem, jednak istnieje grupa osób, która panicznie boi się dentystów. Osoby te cierpią na dentofobię.

Czym jest dentofobia?

Dentofobia zwana także odontofobią to strach przed leczeniem dentystyczym. Cierpi na nią wiele osób, jednak często osoby te korzystają z usług stomatologa, wiedząc, że jest to konieczne dla zdrowia ich zębów. Pewien odsetek ludzi ma jednak tak silną postać dentofobii, że nie jest w stanie nawet przekroczyć progu gabinetu dentystycznego,  by poddać się leczeniu.

Jak wygląda leczenie pacjentów z dentofobią?

W leczeniu stomatologicznym pacjentów z dentofobią niezbędne jest znalezienie dobrego stomatologa, który nie zbagatelizuje problemu, a będzie umiał znaleźć odpowiednie podejście do pacjenta. W niektórych przypadkach pacjentów z dentofobią poddaje się działaniu sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, dzięki czemu są oni odprężeni i mniej zestresowani na fotelu dentystycznym. Bywa, ze metodę tę stosuje się także w leczeniu dzieci oraz pacjentów niepełnosprawnych. W przypadku pacjentów z dentofobią ważne jest odpowiednie podejście lekarza do pacjenta, a także szybkie zakończenie zabiegu, by był on jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. W skrajnych przypadkach u pacjentów z dentofobią, która paraliżuje ich całkowicie, może być zastosowane leczenie dentystyczne w znieczuleniu ogólnym.

Jak walczyć z dentofobią?

Jeżeli w związku z wizytą u dentysty odczuwamy stres, to warto pójść na wizytę z osobą, która doda nam otuchy. Niezwykle ważny jest wybór dobrego specjalisty, który ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na dentofobię i którego cechuje zrozumienie, empatia i cierpliwość. Taki dentysta z pewnością znajdzie sposób, by wyleczyć zęby w przyjemnej atmosferze.

Leave a Reply