higiena zębów dlaczego jest ważna

Zapewne nie raz czytaliście już, że podstawą troski o zęby jest codzienna higiena jamy ustnej. Powtarzamy to jednak po raz kolejny, ponieważ statystyki pokazują, że wielu Polaków nie myje zębów każdego dnia.

Mycie zębów to podstawa

Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Ważne jest nie tylko to, że myjemy zęby, lecz także to, jak to robimy. Szczoteczka powinna być miękka – zbyt twarda szczoteczka może uszkodzić dziąsła. Miękka szczoteczka przy właściwej technice szczotkowania pozwala na dokładne oczyszczenie zębów. Przy wieczornej toalecie warto także poświęcić zębom więcej czasu – dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną pozwala na usunięcie resztek znajdujących się w nich. Ostatnim krokiem powinno być wypłukanie jamy ustnej specjalnym płynem do płukania.

Skaling i piaskowanie

Przynajmniej dwa razy w roku warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego na skaling i piaskowanie. Są to zabiegi profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, w trakcie których z zębów usuwany jest kamień nazębny i inne osady. Po skalingu i piaskowaniu zęby są gładkie, więc bakterie mają utrudnione zadanie, by bytować na powierzchniach zęby.

Regularne wizyty u stomatologa

Troska o zęby powinna się przejawiać także w regularnych wizytach u stomatologa. Co najmniej dwa razy w roku należy sprawdzić stan zębów u dentysty, gdyż dzięki temu szybko uda się wykryć wszystkie ubytki, gdy są one niewielkie. Dzięki temu proces leczenia przebiega szybciej.

Leave a Reply