Dlaczego na zębach pojawiają się przebarwienia

Kolor naszych zębów nie jest śnieżnobiały, jednak można sprawić, by zęby wyglądały jak najładniej. Kolor uzębienia jest zależny od wielu czynników, między innymi od wieku, a także od spożywanych pokarmów, a nawet od zażywanych leków.

Dieta wpływa na kolor zębów

Nasze zęby, nawet jeżeli mają naturalnie jasny kolor ulegają przebarwieniom na skutek spożywania barwiących pokarmów i napojów, takich jak czerwone wino, kawa, czekolada, jagody czy buraczki. Ciemniejsze zęby występują także u nałogowych palaczy. Na kolor zębów mogą mieć wpływ leki przyjmowane we wczesnym dzieciństwie, zwłaszcza z grupy tetracyklin, kiedy jeszcze w jamie ustnej występują zęby mleczne. Przebarwienia nazębne mogą występować także u osób, które w młodości przyjmowały zbyt duże ilości fluoru.

Leczenie kanałowe a zmiana koloru zęba

W przypadku leczenia endodontycznego również może nastąpić minimalna zmiana koloru zęba. Zwykle przybiera on kolor sinawy. W takim wypadku istnieje możliwość wybielania zęba od wewnątrz lub zewnątrz bądź pokrycia zęba licówką, aby nie odróżniał się on kolorem od pozostałych zębów.

Wybielanie zębów

Dobrym sposobem na pozbycie się przebarwień, jest zabieg wybielania zębów. W warunkach domowych można stosować wybielającą pastę do zębów, zaś w przypadku głębszych przebarwień warto skorzystać z zabiegów wybielania zębów w gabinecie dentystycznym. Zabieg taki nie jest bolesny i może być przeprowadzony w czasie jednej wizyty w gabinecie. Przez kilka dni po wybielaniu zębów należy zachować białą dietę i powstrzymać się od spożywania pokarmów barwiących i palenia papierosów.

W przypadku powierzchownych przebarwień zabieg wybielania będzie skuteczny. Może się jednak okazać, że przebarwienia są trwałe i wybielanie zębów nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W takim wypadku rozwiązaniem może być nałożenie na zęby licówek, czyli cieniutkich płatków porcelany, które przykrywają przebarwiony ząb.

Leave a Reply