Gaz rozweselający w stomatologii

O gazie rozweselającym zwykle słyszy się w kontekście łagodzenia bólu porodowego. Tymczasem zastosowanie gazu rozweselającego, czyli sedacji podtlenkiem azotu jest sposobem na znieczulenie pacjenta w czasie zabiegów dentystycznych.

Kto może skorzystać z sedacji wziewnej?

Sedacja wziewna jest sposobem znieczulenia, który można stosować  u osób w różnym wieku. Wskazana jest zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, którzy dzięki jej zastosowaniu spokojnie przechodzą czas wykonywania zabiegów stomatologicznych. W czasie zabiegu pacjent przez nos wdycha mieszankę tlenu i podtlenku azotu. Ma ona działanie przeciwlękowe, przeciwbólowe oraz wywołuje lekkie halucynacje i niepamięć wsteczną. Przeciwbólowe działanie sedacji wziewnej zależy od indywidualnej podatności pacjenta. W niektórych przypadkach może się okazać, że sedacja wziewna nie jest wystarczająca – zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych i bolesnych zabiegach stomatologicznych.

Dentofobia a sedacja wziewna

Osoby cierpiące na dentofobię mogą zdecydować się na leczenie z użyciem sedacji wziewnej. W czasie leczenia występują lekkie halucynacje, związane  zwłaszcza z unoszeniem się w powietrzu bądź lewitowaniem. Pacjent nie pamięta, co dzieje się w trakcie leczenia. Zaletą sedacji wziewnej jest fakt, że istnieje niewiele przeciwwskazań do jej stosowania. Są to głównie problemy z oddychaniem, niedrożny nos, a także choroby płuc, stwardnienie rozsiane czy choroby psychiczne. Sedacja wziewna nie jest zalecana również w I trymestrze ciąży.

Leave a Reply