Higiena jamy ustnej u najmłodszych

Higiena jamy ustnej powinna zaczynać się już od najmłodszych lat. Wyrabianie odpowiednich nawyków, dzięki którym będziemy w stanie w odpowiedni sposób dbać o nasze zęby, to absolutna podstawa, jeśli nie chcemy w przyszłości borykać się z różnego rodzaju problemami związanymi z próchnicą czy pojawiającymi się infekcjami jamy ustnej. Jak jednak przekonać do tego najmłodszych? W jaki sposób nauczyć dziecko dbania o codzienną higienę jamy ustnej oraz sprawić, aby nie bało się ono wizyty u stomatologa? Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z prawidłowym dbaniem o higienę jamy ustnej, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim nawyk codziennego mycia zębów

Higiena jamy ustnej, to przede wszystkim nauczenie dzieci tego, że zęby trzeba myć codziennie – zarówno rano, jak i wieczorem. Najlepiej oczywiście byłoby, gdyby nasze pociechy myły zęby po każdym posiłku. Niestety, nie zawsze jest to jednak możliwe. Wyrobienie jednak nawyku że zarówno rano, jak i wieczorem należy umyć zęby, to absolutna podstawa, jeśli chodzi o wdrażanie zarówno profilaktyki stomatologicznej, jak również prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. To jednak nie wszystko, na co musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy nauczyć nasze dziecko prawidłowego dbania o zęby.

Regularne wizyty u stomatologa

Dziecko musi być też świadome, że elementem profilaktyki stomatologicznej, są także regularne kontrole u dentysty. Warto jest zatem oswoić dziecko z myślą, że stomatolog pomaga nam w dbaniu i leczeniu zębów. Pierwsza wizyta zapoznawcza u dobrego pedodonty to podstawa, żeby dziecko nie bało się wizyt u stomatologa. Oswojenie go z gabinetem, fotelem stomatologicznym , jak również opowiedzenie o tym, jakie zabiegi w gabinecie się wykonuje, z pewnością okażą się bardzo pomocne. Przyjmuje się, że wizyty kontrolne u stomatologa, powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na pół roku. To optymalny czas, aby nie tylko zapobiegać powstającym infekcjom, ale też odpowiednio wcześnie podjąć leczenie tych, które powstały.

Leave a Reply