To, co jemy ma duży wpływ na nasze uzębienie. Wiadomo jest, że nadmiar słodyczy szkodzi zębom i powoduje, że próchnica może się rozwijać. Jednak czy zdrowe rzeczy, które spożywamy mają korzystny wpływ na zęby?

Mleko i nabiał

Mleko i przetwory mleczne są bardzo ważne dla zdrowia naszych zębów, ponieważ zawierają dużą ilość wapnia – budulca zębów i kości. Najcenniejsze są przetwory mleczne, takie jak kefir, maślanka czy jogurt naturalny. Niedobór wapnia może powodować, że zęby będą słabe i kruche.

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa są cennym źródłem witamin i minerałów. Dla zdrowia zębów ważna jest zwłaszcza witamina A, która korzystnie wpływa na dziąsła, mineralizuje zęby, a ponadto wzmaga wydzielanie śliny. Ważna jest także witamina C zawarta na przykład w kiwi, owocach cytrusowych oraz kiszonkach. Chroni ona i wzmacnia dziąsła, by były stabilną podporą dla naszych zębów. Oprócz dostarczania witamin niektóre owoce mogą wybielać zęby (truskawki).

Olej kokosowy

Choć w dietetyce trwają ciągłe dyskusje nad olejem kokosowym, to jednak ma on korzystny wpływ na zęby. Niszczy on drobnoustroje, które powodują uszkodzenia szkliwa, a także zapobiega próchnicy. Można go stosować jako dodatek do tradycyjnej pasty do zębów.

Zielona herbata

Korzyści płynące z picia zielonej herbaty są niezaprzeczalne. Faktem jest także to, że zielona herbata zawiera fluor, który przeciwdziała próchnicy i wzmacnia szkliwo zębów.

Wpływ zdrowego odżywiania na zęby jest niezaprzeczalny, dlatego warto odżywiać się prawidłowo, dla dobrego samopoczucia i zdrowia.

Leave a Reply