Jak postępować z zębem utraconym po urazie

Choć wybite zęby kojarzą nam się raczej z sytuacjami rodem z filmów, to jednak może się zdarzyć, że i my – lub nasi najbliżsi – doznamy urazu zęba, który zakończy się jego wybiciem. Czy w takiej sytuacji jest szansa na uratowanie naturalnego zęba?

Nie panikuj przy wybiciu zęba

Jeżeli ulegniesz wypadkowi, następstwem którego będzie wybity ząb, to przede wszystkim nie panikuj, tylko poszukaj go, przepłucz solą fizjologiczną i umieść w zębodole. Następnie na ząb nałóż gazę i jak najszybciej udaj się do stomatologa. Pamiętaj, aby nie dotykać zęba za korzeń, lecz raczej za jego koronę. W niektórych wypadkach możliwa jest replantacja zęba po urazie, jednak konieczne w takiej sytuacji jest szybkie działanie. Jeżeli nie umiesz umieścić zęba w zębodole, wówczas włóż go do pojemnika wypełnionego płynem do soczewek, solą fizjologiczną lub mlekiem i udaj się do stomatologa.

Po utracie zęba

Jeżeli nie ma możliwości replantowania naturalnego zęba, wówczas z pomocą przyjdzie implantologia. Dzięki postępowi technologicznemu w tej dziedzinie implantolog może umieścić w kości żuchwy lub szczęki implant, na który później zostanie nałożona ceramiczna korona. Zastąpi ona naturalny ząb. Implanty zębów stają się coraz popularniejszym sposobem leczenia, dzięki nim będziemy mogli przez wiele lat cieszyć się pięknym uśmiechem pomimo utratu jednego ze swoich naturalnych zębów.

Leave a Reply