Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej

O piękny uśmiech trzeba dbać. Kondycja naszych zębów zależna jest między innymi od prawidłowej dbałości o zęby. Niestety wiele osób o tym zapomina.

Codzienne mycie zębów

Po każdym posiłku powinniśmy myć zęby, aby nie pozostawały na nich pozostałości jedzenia. Jeżeli nie masz możliwość szczotkowania zębów w ciągu dnia, to pamiętaj o higienie jamy ustnej rano i wieczorem. Oprócz mycia zębów szczoteczką, warto pamiętać także o czyszczeniu zębów nicią dentystyczną i płukaniu ich specjalnymi płynami. Dzięki temu nasze zęby będą czyste i zdrowe. Niestety wielu Polaków pomija ten etap dbania o higienę jamy ustnej, przez co nie ma możliwości usunięcia bakterii z miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Osoby, które noszą aparaty ortodontyczne powinny pamiętać o tym, że w ich wypadku troska o czystość zębów powinna być jeszcze większa. Przy szczotkowaniu zębów warto pamiętać także o czyszczeniu języka, na którym znajduje się wiele bakterii.

Odpowiednia szczoteczka i pasta

Szczoteczka do zębów nie powinna być zbyt twarda. Najlepiej sprawdzą się szczoteczki miękkie i o średniej twardości. Przy codziennym używaniu powinna ona być wymieniana co dwa-trzy miesiące. Niestety wiele osób wymienia szczoteczki rzadziej. Ważna jest również odpowiednia technika mycia zębów. W czasie profilaktycznej wizyty u stomatologa warto poprosić o instruktaż prawidłowego mycia zębów, gdyż wbrew pozorom technika mocnego szorowania zębów wcale nie jest najkorzystniejsza. Wybierając pastę, warto zwrócić uwagę na to, by miała ona odpowiednią ilość fluoru i była dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętać należy także o tym, że do umycia zębów wystarczy niewielka ilość pasty na szczoteczce.

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala w wielu wypadkach na uniknięcie problemów z zębami, dlatego warto przykładać się do profilaktyki, by nie musieć potem leczyć zębów.

Leave a Reply