Jak przebiega wszczepienie implantu zębowego

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z osiągnięć stomatologii i uzupełnienie braków zębowych przy użyciu implantów. Warto wiedzieć, jak przebiega procedura wszczepienia implantów zębowych i kto może z niej skorzystać.

Wskazania do leczenia implantologicznego

Leczenie implantologiczne jest zalecane w przypadku występowania pojedynczych oraz licznych braków zębowych, a także w przypadku bezzębia. Luki po brakujących zębach należy zapełnić, ponieważ brak nawet jednego zęba ma wpływ na układ stogmatognatyczny. Istnieje kilka przeciwwskazań do wszczepienia implantów. Należą do nich między innymi wyniszczające choroby, zaburzenia układu krzepnięcia, cukrzyca, osteoporoza, okres ciąży oraz wiek poniżej 18 lat.

Na czym polega wszczepienie implantu?

Implant to tytanowa śrubka, która mocowana jest w kości żuchwy lub szczęki, zastępuje ona naturalny korzeń zęba. Następnie na implant wkręcana jest korona, najczęściej porcelanowa. W przypadku wystąpienia braku większej ilości zębów możliwe jest zamontowanie protezy stałej, opartej na implantach.

Jak przebiega zabieg?

Przed przeprowadzeniem zabiegu stomatolog kieruje pacjenta na zdjęcie rentgenowskie oraz przeprowadza z nim wywiad, aby wykryć ewentualne przeciwwskazania. Oceniany jest także stan kości żuchwy lub szczęki, gdyż czasami braki kostne mogą być przeciwwskazaniem. Jeżeli takowych nie ma, wówczas implantolog we współpracy z chirurgiem stomatologicznym przeprowadza zabieg wszczepienia implantu. Okres gojenia się i osseointegracji implantu z kością wynosi od 6 do 9 miesięcy, po tym czasie możliwe jest nałożenie korony. W niektórych przypadkach wszczepienie implantu wraz z założeniem korony można przeprowadzić na jednej wizycie.

Leave a Reply