Jak wzmocnić nasze zęby

Nasze zęby przede wszystkim potrzebują prawidłowej higieny jamy ustnej, a także regularnych wizyt u stomatologa. Czasami jednak potrzebują z naszej strony specjalnej troski, aby były zdrowe.

Specjalne pasty i płukanki

Zęby nadwrażliwe, które reagują bólem zwłaszcza na gorące i zimne pokarmy, można wzmocnić przez używanie specjalnych past i płynów do płukania ust. Wzmacniają one szkliwo i pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Lakowanie i lakierowanie zębów

Czasami zęby wymagają lakowania lub lakierowania. Choć nazwy brzmią podobnie, to jednak zabiegi te różnią się. Zabieg lakowania polega na wypełnieniu bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją. Ze względu na budowę tych zębów w szczelinach mogą pozostawać resztki jedzenia, dlatego warto wykonać zabieg lakowania tych zębów bezpośrednio po ich pojawieniu się. Z kolei zabieg lakierowania zębów polega na wzmocnieniu szkliwa zębów przez pokrycie ich cienką warstwą lakieru zawierającego fluor. Zabieg ten u dzieci powinno wykonywać się co 3 miesiące. Warto jednak pamiętać o tym, że fluoryzację najlepiej przeprowadzać jest w gabinecie stomatologicznym pod kontrolą dentysty i w tych sytuacjach, kiedy jest to wskazane. Jeżeli zastanawiasz się, czy zabieg  ten jest dla ciebie, to twoje wątpliwości z pewnością rozwieje stomatolog.

Dla wzmocnienia zębów bardzo ważna jest także prawidłowa dieta, zawierająca wapń i witaminy. W naszym codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć mleka i przetworów mlecznych, a także tłustych ryb, orzechów, warzyw oraz owoców.

Leave a Reply