Kiedy do ortodonty

Regularne wizyty u stomatologa powinny być podstawą naszej troski o ładny wygląd uzębienia. Czasami jednak nie wystarczy tylko leczenie próchnicy, aby zęby mogły zachować ładny wygląd i dobrze spełniać swoją rolę. Wówczas do akcji wkraczają specjaliści, tacy jak ortodonta.

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta to stomatolog, zajmujący się leczeniem wady zgryzu. Potocznie mówi się, że ortodonta prostuje zęby, bowiem najczęściej specjalista ten kojarzy nam się z aparatami ortodontycznymi, które zakładamy na zęby, aby je wyprostować. W niektórych przypadkach korekta wady zgryzu ma nie tylko znaczenie estetyczne, lecz także i może wpływać na prawidłową artykulację. Konsultacja ortodontyczna powinna odbywać się u każdego dziecka w wieku przedszkolnym lub najpóźniej wczesnoszkolnym, aby ocenić, czy wady wymowy nie są spowodowane wadą zgryzu.

Czy do ortodonty można udać się w każdym wieku?

Choć zwykle aparat ortodontyczny kojarzy nam się z nastolatkami, które nie chcą odsłaniać zębów w uśmiechu, to jednak leczenie wady zgryzu można rozpocząć w każdym wieku. Przede wszystkim pamiętać należy o tym, że przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, wszystkie zęby muszą być zdrowe, a ubytki zaleczone. Przed leczeniem można skorzystać także z zabiegów skalingu i piaskowania, aby utrudnić bakteriom możliwość gromadzenia się w aparacie ortodontycznym. Warto także wiedzieć, że aparat ortodontyczny wcale nie musi być widoczny. Coraz częściej sięga się po rozwiązania, które pozwalają na ukrycie aparatu po wewnętrznej stronie zębów lub po specjalne przezroczyste nakładki korygujące.

Leave a Reply