Kiedy z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty

Pielęgnacja dziecięcych ząbków powinna rozpocząć się już po pojawieniu się pierwszego z nich. Kiedy pojawi się pierwszy ząb, wówczas rodzic powinien myć ząbki specjalną szczoteczką.

Po pierwsze: mycie zębów

Choć mycie zębów przez dzieci może wyglądać różnie, zwłaszcza jeżeli wkraczają one w etap ”ja sam”, to jednak warto wpajać dziecku odpowiednie nawyki. Aby zachęcić dziecko do samodzielnego mycia zębów, często trzeba użyć podstępu – kupić kolorową lub grającą szczoteczkę, pozwolić dziecku na wybranie kubeczka i pasty. Najlepszym jednak sposobem zachęcenia dziecka do mycia zębów, jest przykład, więc warto szczotkować zęby razem z nim.

Mleczaki trzeba leczyć

Wiele osób twierdzi, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak same wypadną. Tymczasem zdrowe mleczaki odpowiadają za zdrowie zębów stałych, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu. Wybierając dentystę dla swojego dziecka, warto postawić na osobę o odpowiednim podejściu. Dentysta, który umie pracować z małym pacjentem, to prawdziwy skarb, dlatego warto zrobić rozpoznanie wśród znajomych bądź poszukać opinii w internecie.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Na pierwszej wizycie z maluchem zwykle dziecko będzie miało okazję zapoznać się z fotelem dentystycznym i rozejrzeć po gabinecie. Stomatolog dziecięcy sprawdzi zęby dziecka, jednak zwykle nie podejmuje wtedy leczenia, aby maluch miał czas na oswojenie się z nowym miejscem. Wielu dentystów nagradza małych pacjentów dyplomem i drobnym upominkiem, na przykład kolorowanką, małą tubką pasty czy kolorową szczoteczką. Dzięki temu maluch jest dumny i szczęśliwy.

Gdy trzeba leczyć

Odpowiednie podejście do małego pacjenta pozwala stomatologowi na szybkie rozpoznanie problemu i jego wyleczenie. Wielu dentystów specjalnie dla maluchów korzysta z kolorowych wypełnień, dzięki czemu dziecko łatwiej da się przekonać do leczenia. Ważne jest także to, by przysporzyć maluchowi jak najmniej bólu i dysk

Leave a Reply