Licówki – sposób na piękny uśmiech

Czasami odpowiednia higiena jamy ustnej i szybkie naprawianie ubytków to za mało, by cieszyć się pięknym uśmiechem. Nasze zęby nie zawsze są idealne, jednak dzięki osiągnięciom stomatologii estetycznej można poprawić ich wygląd.

Uśmiech jak gwiazda

Wiele osób marzy o pięknym, białym, lśniącym uśmiechu, którego mogłaby pozazdrościć niejedna hollywoodzka czy polska celebrytka. Jest na to sposób – licówki. Są to cieniutkie płatki porcelany, które przykleja się na naturalne zęby, aby poprawić ich wygląd. Dzięki nim można skorygować diastemę, czyli szparę między zębami, poprawić wygląd zębów przebarwionych lub ukruszonych, bądź też wyregulować niewielkie wady zgryzu.

Czy każdy może założyć licówki?

Licówki nie są rozwiązaniem dla każdego. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zęby było zdrowe i wyleczone. Tylko na takie zęby mogą zostać założone licówki. Ponadto osoby, które chcą je założyć, powinny być wolne od takich złych nawyków jak obgryzanie paznokci czy gryzienie długopisu, ponieważ nawyki te mogą doprowadzić do uszkodzenia licówek. Rozwiązanie to nie jest także dla osób, które cierpią na bruksizm, czyli nawykowo zgrzytają zębami. Chcąc założyć licówki, najpierw należy się też pozbyć tych nawyków.

Czy proces zakładania licówek jest bolesny?

Zakładanie licówek nie boli, choć niezbędne jest lekkie zeszlifowanie zęba w celu przyklejenia licówki. Gdyby pominąć ten krok, wówczas licówka wystawałaby z łuku zębowego, co wyglądałoby brzydko i nieestetycznie. Licówki addytywne nie wymagają szlifowania zęba, lecz tylko delikatnego polerowania. Proces zakładania licówek nie jest czasochłonny i zwykle zamyka się w czasie dwóch lub trzech wizyt u dentysty, pod warunkiem, że wcześniej zostały wyleczone wszystkie ubytki. Ważnym etapem jest przygotowanie wizualizacji, która zaprezentuje pacjentowi przyszły wygląd jego zębów. Wcześniej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, a także pobierane są wyciski, by odpowiednio przygotować licówki. Kiedy pacjent zaakceptuje wizualizację, wówczas następuje przyklejenie licówek. Czasami przed zacementowaniem licówek stosuje się wybielanie zębów, aby naturalne zęby nieco rozjaśnić.

Leave a Reply