nadwrażliwosć zebów

Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Czasami jednak osoby, które dbają o zęby, mają problem z nadwrażliwością zębów? Jak dbać o zęby, które reagują bólem na ciepło lub zimno?

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Główną przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie zębiny i kanalików zębowych. W takim wypadku podrażnienie zębów poprzez zbyt silne szczotkowanie, potrawy i napoje o wysokiej lub niskiej temperaturze, a także przes ostre przyprawy, może powodować ból zębów. Odsłanianie zębiny może być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, a także stanami zapalnymi w obrębie dziąseł i kości, jak również ścieraniem zębów.

Delikatne szczotkowanie przy nadwrażliwości zębów

Jednym ze sposobów radzenia sobie z nadwrażliwością zębów jest stosowanie odpowiedniej techniki szczotkowania. Przede wszystkim wybierać należy szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Zastosować należy tak zwaną technikę wymiatającą, która nie powoduje cofania się dziąseł i uszkodzeń zębiny. Stosować należy pasty przeznaczone do zębów wrażliwych, zaś unikać past o wysokim wskaźniku ścieralności (RDA).

Leczenie nadwrażliwości zębów

Nie wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej, by wyleczyć nadwrażliwość zębów. Nadwrażliwe zęby powinny być pod stałą kontrolą stomatologa. Jednym z zabiegów, zalecanych przy nadwrażliwości zębów jest lakierowanie zębów, zwane także fluoryzacją. Można także zastosować wykończenie zębów kompozytem, stymulację ich mineralizacji czy też impregnację zębów przy użyciu specjalnych preparatów.

Leave a Reply