Nitkowanie zębów

Codzienne mycie zębów to rutyna, która jest bardzo ważna. Okazuje się jednak, że oprócz szczotkowania bardzo ważne jest także nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej. Dlaczego to jest ważne?

Higiena jamy ustnej

Aby zęby były zdrowe, ważne jest, by szczotkować zęby dwa razy dziennie. Szczoteczka jednak nie usunie wszystkich zanieczyszczeń z jamy ustnej, dlatego ważne jest, by przynajmniej raz dziennie nitkować przestrzenie międzyzębowe. O ile szczotkowania zębów uczy się od najmłodszych lat, o tyle wiele osób nie wie, jak posługiwać się nitką dentystyczną. Dzięki jej używaniu można wymieść wszystkie zanieczyszczenia oraz bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Na koniec jamę ustną należy wypłukać płynem do płukania ust, aby usunąć pozostałości z jamy ustnej, a także zabezpieczyć zęby przed osadzaniem się bakterii w jamie ustnej.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Technika nitkowania zębów nie jest trudna, jednak należy wiedzieć, jak to robić. Na wizycie u dentysty warto poprosić o instruktaż. W internecie można znaleźć także filmiki, które pokazują, jak prawidłowo to robić. Warto taki film obejrzeć przed rozpoczęciem nitkowania. Obejrzycie go na przykład tutaj.

Aby używać nitki skutecznie, należy pamiętać o tym, że po oczyszczeniu jednej szczeliny trzeba użyć czystego fragmentu nitki dentystycznej. Choć początkowo nitkowanie zębów może sprawiać kłopoty, to jednak warto nauczyć się prawidłowego wykonywania tej czynności dla zdrowia swoich zębów. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić nitką dziąseł, gdyż może to być nieprzyjemne.

Leave a Reply