Najnowsze badania pokazują, że “nocne marki”, czyli osoby, które lubią pracować wieczorami i w nocy, mogą mieć problem z zębami. Jakie są tego przyczyny?

Wieczorne podjadanie

Jedną z przyczyn problemów z zębami u osób, które chodzą późno spać, jest wieczorne podjadanie. Im później idziemy spać, tym większe ryzyko, że wieczorem po kolacji sięgniemy jeszcze po jakieś przekąski. Zwykle są to rzeczy nie zawsze zdrowe – słodycze czy chipsy. Jeżeli masz nawyk wieczornego podjadania, to zastąp słodycze surowymi warzywami, na przykład selerem naciowym, pokrojoną w słupki marchewką czy rzodkiewkami. Unikaj także picia napojów gazowanych i słodzonych.

Zapominanie o wieczornym myciu zębów

Osoby, które późno idą spać, często zapominają o myciu zębów, zwłaszcza jeżeli oglądają telewizję czy pracują już po wieczornej toalecie. Często sięgają wtedy po przegryzki, a gdy poczują zmęczenie, idą spać, nie myjąc zębów. Tymczasem wieczorem powinniśmy szczególnie starannie zadbać o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim warto wtedy nie tylko umyć zęby, lecz także je wynitkować, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Prawidłowa higiena jamy ustnej gwarantuje zdrowie naszych zębów.

Jeżeli lubisz nocną pracę lub relaks, nie zapominaj o umyciu zębów przed udaniem się na spoczynek. Dzięki temu twoje zęby będą zdrowe, a dentysta będzie się z tobą spotykał tylko na wizytach kontrolnych.

Leave a Reply