Pielęgnacja zębów nadwrażliwych

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zdrowia zębów. Czasami jednak, pomimo najstaranniejszej pielęgnacji nasze zęby sprawiają nam problemy. Jedną z takich dolegliwości jest nadwrażliwość zębów.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów spowodowana jest odsłonięciem kanalików zębinowych. Najczęściej dochodzi do tego na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej, bruksizmu czy osłabienia szkliwa. Objawem nadwrażliwości zębów jest zwłaszcza odczuwanie dolegliwości bólowych przy spożywaniu gorących, zimnych lub ostrych w smaku potraw i napoi.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Aby uniknąć dyskomfortu, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację zębów nadwrażliwych. Stosuj szczoteczkę z miękkim włosiem – zbyt twarde może nasilać dolegliwości. Ważna jest również odpowiednia metoda szczotkowania zębów, polegająca na stosowaniu ruchów wymiatających. Dzięki temu ograniczy się możliwość odsłaniania się szyjek zębowych na skutek szczotkowania. Z codziennej diety warto wykluczyć wszystkie napoje gazowane, a także potrawy bardzo słodkie i bardzo kwaśne.

Odpowiednia pasta dla komfortu zębów

Wybór odpowiedniej pasty do zębów nadwrażliwych jest bardzo ważny. Przede wszystkim powinna ona mieć niski współczynnik RDA,czyli współczynnik ścieralności. Dzięki temu zęby nie będą ulegać kolejnym uszkodzeniom na skutek działania pasty. Warto zwrócić uwagę na to, by pasta zawierała jedną z substancji wzmacniających szkliwo: aminofluorki, argininę czy fluorek cyny.

Jeżeli nie wiesz, jak dbać o swoje nadwrażliwe zęby, zwróć się z prośbą o pomoc do swojego stomatologa. Doradzi on, jakie będzie najlepsze rozwiązanie dla ciebie.

Leave a Reply