Profilaktyka stomatologiczna co warto wiedzieć

O profilaktyce warto pamiętać. Jest ona po to, byśmy nie mieli problemów ze swoimi zębami, w przypadku stomatologii. To wszystkie działania, dzięki którym możemy zapobiec chorobom zębów i przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. A jaki jest główny cel profilaktyki stomatologicznej? To walka z osadem i płytką nazębną. Głównymi sprawcami problemów z próchnicą. Dlatego codzienna higiena to właśnie podstawa – usunięcie bakterii z jamy ustnej jest gwarancją pięknego uśmiechu w przyszłości.

Instruktaż – profilaktyka stomatologiczna

Przede wszystkim – sami dbajmy o nasze zęby. Usuwajmy osad nazębny, czyli płytkę nazębną, pozbywając się w tej sposób wszelkiego rodzaju bakterii. Usuwajmy kamień. Róbmy to pod okiem specjalisty, a raczej pozwólmy mu działać. Kamień i złogi pozostające na uzębieniu można usuwać kilkoma metodami.

Pierwsza z nich to skaling. Skaling oznacza usunięcie kamienia z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. Każdy zabieg kończy się dokładną polerką, co dodatkowo zapobiega Mamy również do dyspozycji piaskowanie, czyli usuwanie osadów miękkich i nieestetycznych przebarwień. A tych możemy mieć ogromnie dużo. Powodem są między innymi kawa, herbata czy papierosy. Takie przebarwienia są mocno utrudniające życie i podburzające pewność siebie. Piaskarka czyści je, będąc pod ciśnieniem, mieszaniną proszku i wody.

Dodatkowe zabiegi profilaktyczne

Dodatkowymi zabiegami jest lakowanie bruzd zębowych. To znakomita metoda, która zapobiega próchnicy. Jest nie tylko skuteczna, ale też prosta i bezbolesna. Wypełnia się w niej zęby stałe lub mleczne specjalnym materiałem ochronnym. Natomiast fluoryzacja zębów to specjalne wprowadzenie fluoru na powierzchnie gładkie zębów – kiedy uzębienie jest wstępnie oczyszczone. Natomiast ozonoterapia niszczy bakterie, wirusy i grzyby, które pojawiły się w jamie ustnej poprzez ozon. Nie jest to zabieg bolesny, a krótkotrwały i nie daje powikłań. Leczy choroby jamy ustnej – afty, opryszczki i zapalenia różnego rodzaju.

Dentysta odpowiednio dobierze metody dbania o zęby, podpowie, czym na samym początku powinniśmy się zająć. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy warto skorzystać z którejś z przedstawionych w tym tekście metod. Być może faktycznie tak będzie – a nasze zęby zyskają dużo lepszy wygląd. My zaś odzyskamy pewność siebie i piękny, szczery uśmiech oraz radość.

Leave a Reply