Prosty zgryz

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe i białe zęby, lecz także i prosty zgryz. Wydawać by się mogło, że prawidłowa higiena wystarczy, aby zęby zachwycały swym wyglądem. W wielu wypadkach niezbędna jest jednak pomoc ortodonty oraz prostowanie zębów przez noszenie aparatu ortodontycznego.

Dlaczego ważny jest prawidłowy zgryz?

Proste zęby mają znaczenie nie tylko estetyczne, lecz także i wpływają na wiele innych procesów w naszym ciele, chociażby na mówienie. Nieprawidłowy zgryz bywa obecnie jedną z częstszych przyczyn wad wymowy, a bez skorygowania wady zgryzu nie poprawi się również sposób mówienia, nawet przy intensywnej terapii logopedycznej. Nieprawidłowy zgryz może mieć także wpływ na proces oddychania, a także na proces przeżuwania, co może powodować problemy z trawieniem.

Kiedy należy zadbać o prawidłowy zgryz?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry, aby zadbać o prawidłowy i prosty zgryz, jednak im wcześniej działania zostaną podjęte, tym skuteczniejsze jest leczenie. Termin rozpoczęcia leczenia jest także zależny od rodzaju aparatu, który zostanie użyty. Dzieciom zwykle zaleca się aparaty ruchome, używane przez dziecko w nocy bądź przez kilka godzin w ciągu dnia. Z kolei po zakończeniu etapu wymiany zębów mlecznych na stałe, zastosowane może być leczenie aparatem stałym, kojarzone z charakterystycznymi drucikami na zębach.

Ile trwa prostowanie zębów?

Prostowanie zębów to proces czasochłonny i wymagający zwiększonej higieny jamy ustnej. Leczenie może zająć nawet kilka lat, a nawet po jego zakończeniu w niektórych wypadkach będzie wymagane noszenie tzw. retencji, czyli aparatu, który nie pozwala zębom na powrót do stanu sprzed leczenia. Ortodonta po zbadaniu stanu jamy ustnej określa przybliżony czas trwania leczenia oraz podaje jego koszt.

Leave a Reply