Regularne kontrole u stomatologa

Strach przed dentystą jest paraliżujący dla wielu osób. Jednak oprócz codziennej higieny jamy ustnej bardzo ważne jest także regularne kontrolowanie zębów u stomatologa. Dzięki temu można wykryć małe ubytki i szybko je wyleczyć.

Myj zęby dwa razy dziennie

Choć wiele razy powtarza się jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, to jednak ciągle jest duży odsetek osób, które nie dbają prawidłowo o zęby. Każdy powinien szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie  – rano i wieczorem. Ponadto w czasie wieczornej toalety należy wyczyścić przestrzenie miedzyzębowe przy użyciu nitki dentystycznej lub flossera. Po umyciu zębów należy wypłukać jamę ustną specjalnym płynem, najlepiej niezawierającym alkoholu, gdyż wysusza on śluzówkę.

Dwa razy w roku na kontrolę

Dwa razy w roku każdy powinien wybrać się na kontrolę u stomatologa. Pozwoli to na szybkie zauważenie najmniejszych nawet ubytków. Jeżeli nasze zęby będą zdrowe, wówczas warto poprosić stomatologa o wykonanie zabiegów skalingu i piaskowania. Zabiegi te oczyszczą zęby z zalegającego kamienia nazębnego. Dzięki nim bakterie trudniej będą się odkładać na zębach.

Dzięki rozwojowi stomatologii mamy coraz więcej możliwości uratowania zębów, które jeszcze do niedawna były skazane na ekstrakcję. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem pozwala na wyleczenie zębów i przedłużenie ich żywotności na dłuższy czas. Jeżeli uratowanie zęba nie jest możliwe, wówczas dzięki osiągnięciom implantologii i protetyki można uzupełnić brak zębowy.

Leave a Reply