Skaling i piaskowanie

Aby nasz uśmiech był piękny i bez zarzutu, nie wystarczy tylko codzienne mycie zębów i regularne wizyty u dentysty. Nawet najlepsza pielęgnacja może okazać się niewystarczająca, by pokonać kamień nazębny. Jego usunięcie w gabinecie dentystycznym jest prostym i krótkim zabiegiem.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to złóg, który odkłada się na zębach, powstający z resztek jedzenia, minerałów, śliny oraz bakterii. Jest dużo twardszy niż płytka nazębna i nie da się go usunąć zwykłą szczoteczką do mycia zębów. Jego usunięcie może być jednak dokonane w gabinecie stomatologicznym poprzez skaling i piaskowanie zębów.

Dlaczego warto wykonywać skaling?

Skaling to zabieg stomatologii estetycznej, który pozwala na usunięcie zgromadzonego kamienia nazębnego. Dzięki temu zabiegowi łatwiej jest utrzymać czystość zębów, ponieważ w kamieniu nazębnym mogą się gromadzić bakterie. Kamień nazębny, zwłaszcza zgromadzony pod dziąsłami może powodować choroby przyzębia.

Profilaktyka dentystyczna zaleca wykonywanie oczyszczania zębów dwa razy w miesiącu. Skaling zębów wykonuje w się w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta oczyszcza zęby z zalegających złogów, przy użyciu metody ultradźwiękowej. Jest to najpopularniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego, choć w niektórych przypadkach stosuje się także metodę mechaniczną, dźwiękową, chemiczną lub laserową. Po zabiegu usuwania kamienia nazębnego może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów, która jednak szybko przemija i nie jest uciążliwa. Skaling jest zabiegiem bezpiecznym, a jednocześnie skutecznym, dlatego warto wykonywać go przynajmniej raz w roku. Nałogowi palacze powinni częściej decydować się na skaling, by zachować ładny wygląd zębów.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów zwykle towarzyszy zabiegowi skalingu. Piaskowanie polega na wypolerowaniu zębów przy użyciu specjalistycznego narzędzia, dzięki czemu zęby są lśniące i gładkie. Piaskowanie wykonane po skalingu jest jego świetnym uzupełnieniem. Wiele klinik dentystycznych i gabinetów oferuje te dwa zabiegi w pakiecie, dzięki czemu cena jest niższa.

Leave a Reply