Szczoteczka manualna czy elektryczna

Szczotkowanie zębów jest podstawowym sposobem dbania o zęby i zapobiegania próchnicy. Często jednak zastanawiamy się nad tym, czy lepiej wybrać tradycyjną manualną szczoteczkę czy też szczoteczkę elektryczną.

Szczoteczka manualna

Szczoteczka manualna to tradycyjna szczoteczka, którą miał każdy z nas. Napędzana jest siłą naszych rąk. Szczoteczka manualna może skutecznie czyścić zęby, jednak pamiętać należy o tym, by raczej wybierać szczoteczki miękkie, które nie niszczą szkliwa. Niezbędne jest także nauczenie się prawidłowej techniki szczotkowania zębów. Warto w tej kwestii poprosić swojego stomatologa o instruktaż lub zobaczyć filmiki w Internecie, które pokazują różnorodne metody szczotkowania zębów. Ze szczoteczki manualnej powinny korzystać także osoby, które mają częste problemy z dziąsłami. Szczoteczkę manualną należy wymieniać co dwa miesiące, a także po każdej infekcji lub gdy nosi ona już ślady zużycia.

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna nazywana jest szczoteczką dla leniuchów. Ma jednak ona swoje plusy, gdyż dokładniej oczyszcza zęby niż nieprawidłowo używana szczoteczka manualna. Ze względu na niewielki rozmiar główki szczoteczki dociera w trudno dostępne miejsca i dokładnie je czyści. Ulepszoną wersją szczoteczki elektrycznej – ale też i droższą – jest szczoteczka soniczna, która czyści zęby ruchem pulsacyjnym i wymiatającym. Warto pamiętać, że przy używaniu szczoteczek elektrycznych także należy wymieniać końcówki regularnie, jak również po każdej infekcji. Niektóre szczoteczki poprzez zmianę koloru włókien sygnalizują, kiedy nadchodzi potrzeba wymiany końcówki na nową. Plusem szczoteczek elektrycznych jest to, że poprzez wymianę końcówek może z niej korzystać kilka osób.
Jeżeli nie wiesz, jaką szczoteczkę wybrać, najlepiej doradzi ci twój dentysta.

Leave a Reply