profilaktyka zębów

Wizyty u stomatologa nie powinny nam się kojarzyć z leczeniem zębów, a przede wszystkim z profilaktyką dentystyczną. Regularne kontrolowanie zębów pozwala na szybkie wyleczenie zauważonych ubytków. Zabiegi ochronne, które zabezpieczają zęby, są bardzo ważne.

Jak często kontrolować zęby u stomatologa?

Wizyta u dentysty powinna odbywać się nie rzadziej niż dwa razy w roku. Dzięki temu lekarz będzie miał możliwość zauważenia nawet niewielkich ubytków i wyleczenia ich. Na wizytach kontrolnych warto także skorzystać z higienizacji jamy ustnej, czyli piaskowania i skalingu, który polega na usunięciu zalegającego kamienia nazębnego. W razie potrzeby można również poprosić stomatologa o przeprowadzenie instruktażu prawidłowej techniki mycia zębów, zwłaszcza jeżeli w międzyczasie zaobserwujemy jakieś niepokojące objawy, takie jak krwawienie z dziąseł(może tak się objawiać paradontoza) czy nadwrażliwość zębów.

Higiena jamy ustnej

Oprócz regularnych wizyt u stomatologa, podstawą zdrowia jamy ustnej jest także codzienna pielęgnacja zębów w warunkach domowych. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a raz dziennie nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz płukać jamę ustną przy użyciu specjalnego płynu do płukania ust. Ważna jest regularna wymiana szczoteczek do zębów. Należy to robić, gdy zauważymy powykrzywiane włókna, a także po wszystkich chorobach wirusowych, takich jak przeziębienie czy grypa żołądkowa.

Leave a Reply