Wizyta w gabinecie stomatologicznym bez bólu

Wielu osobom wizyta u dentysty kojarzy się z bólem. W dzisiejszych czasach jednak można wybierać różnorodne rozwiązania, które spowodują, że nie będziemy odczuwać bólu w czasie leczenia naszych zębów.

Poproś o znieczulenie

Jeżeli chcesz uniknąć bólu w czasie leczenia zębów, warto poprosić stomatologa o zastosowanie znieczulenia. Dentyści mają do wyboru różnorodne sposoby znieczulenia, dlatego mogą dostosować znieczulenie do potrzeb pacjenta. Najczęstszym sposobem znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe. Środek przeciwbólowy podaje się w pobliże zęba, który będzie podlegał leczeniu. Pacjent po znieczuleniu ma wrażenie zdrętwienia jednej części twarzy, które utrzymywać się może nawet przez kilka godzin. W przypadku leczenia zębów dolnych trzonowych i przedtrzonowych stosowane jest znieczulenie przewodowe. W niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe – na przykład przy dopasowywaniu protezy lub przed ukłuciem igłą przy podawaniu innego znieczulenia. Przed zastosowaniem znieczulenia stomatolog pyta pacjenta o choroby przewlekłe, o problemy z krzepliwością krwi, a także o uczulenia na leki. Kobiety powinny również poinformować dentystę także o ciąży i o karmieniu piersią.

Sedacja wziewna

Osobom, które boją się bólu i nieprzyjemnych doznań związanych z wizytą u stomatologa pomóc może również sedacja wziewna, potocznie zwana gazem rozweselającym. Dzięki zastosowaniu podtlenku azotu pacjent nie pamięta tego, co działo się na fotelu dentystycznym, a dolegliwości bólowe zostają zniesione. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów, a także dla osób z dentofobią.

Leczenie stomatologiczne nie musi wiązać się z bólem. Pojawia się coraz więcej możliwości ograniczenia dyskomfortu i bólu, związanego z leczeniem zębów, dlatego warto z tych rozwiązań korzystać.

Leave a Reply